Donuťte Rusko a Ukrajinu k dialogu, vyzývá petice české politiky

ČTK ČTK
24. 5. 2018 19:09
Projekt vznikl jako reakce na hladovku, kterou v sibiřském vězení drží ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov.
Oleh Sencov, ukrajinský režisér souzený v Rusku.
Oleh Sencov, ukrajinský režisér souzený v Rusku. | Foto: Reuters

Praha - V Česku vznikla petice, která vyzývá tuzemské politiky, aby na sebe vzali roli prostředníka a donutili Rusko a Ukrajinu k vzájemnému dialogu v otázce propuštění politických vězňů.

Pod dokumentem je podepsán třeba europoslanec Jaromír Štětina. Petice vznikla jako reakce na hladovku, kterou v sibiřském vězení drží ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov odsouzený k 20 letům vězení za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Sencov chce hladovkou dosáhnout propuštění všech ukrajinských politických vězňů, své propuštění nežádá. "Olegova vytrvalost a zásadovost nasvědčují tomu, že se skutečně nezastaví a je odhodlán držet hladovku až do smrti, nebudou-li jeho požadavky splněny," míní organizátoři petice.

Dokument vyzývá prezidenta Miloše Zemana, ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO), poslance a další politické činitele, aby se stali mediátorem dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Organizátoři také politiky nabádají k uvalení personálních sankcí vůči lidem odpovědným za politické pronásledování ukrajinských politických vězňů v Rusku. "Tímto by vyjádřili svůj protest proti jejich pronásledování a zabránili zahájení nových politicky motivovaných trestních řízení," uvedli v tiskové zprávě.

V Česku v souvislosti se Sencovem nejde o ojedinělou aktivitu. Postavil se za něj například Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu. Skupina zastánců zase zaslala ministru Stropnickému otevřený dopis, ve kterém ho žádá o intervenci a osobní angažmá v Sencovově případu. Pod dokument se podepsalo sedm lidí, například ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, politický geograf Michael Romancov nebo spisovatel Jáchym Topol.

Sencov byl zatčen na anektovaném Krymu na jaře 2014 nedlouho po ruské okupaci. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv se považuje za Ukrajince. Za jeho osvobození se přimluvilo několik zahraničních filmových svazů a mnoho známých umělců, mimo jiné Meryl Streepová nebo Johnny Depp.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy