Donuťte Rusko a Ukrajinu k dialogu, vyzývá petice české politiky

ČTK ČTK
24. 5. 2018 19:09
Projekt vznikl jako reakce na hladovku, kterou v sibiřském vězení drží ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov.
Oleh Sencov, ukrajinský režisér souzený v Rusku.
Oleh Sencov, ukrajinský režisér souzený v Rusku. | Foto: Reuters

Praha - V Česku vznikla petice, která vyzývá tuzemské politiky, aby na sebe vzali roli prostředníka a donutili Rusko a Ukrajinu k vzájemnému dialogu v otázce propuštění politických vězňů.

Pod dokumentem je podepsán třeba europoslanec Jaromír Štětina. Petice vznikla jako reakce na hladovku, kterou v sibiřském vězení drží ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov odsouzený k 20 letům vězení za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Sencov chce hladovkou dosáhnout propuštění všech ukrajinských politických vězňů, své propuštění nežádá. "Olegova vytrvalost a zásadovost nasvědčují tomu, že se skutečně nezastaví a je odhodlán držet hladovku až do smrti, nebudou-li jeho požadavky splněny," míní organizátoři petice.

Dokument vyzývá prezidenta Miloše Zemana, ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO), poslance a další politické činitele, aby se stali mediátorem dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Organizátoři také politiky nabádají k uvalení personálních sankcí vůči lidem odpovědným za politické pronásledování ukrajinských politických vězňů v Rusku. "Tímto by vyjádřili svůj protest proti jejich pronásledování a zabránili zahájení nových politicky motivovaných trestních řízení," uvedli v tiskové zprávě.

V Česku v souvislosti se Sencovem nejde o ojedinělou aktivitu. Postavil se za něj například Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu. Skupina zastánců zase zaslala ministru Stropnickému otevřený dopis, ve kterém ho žádá o intervenci a osobní angažmá v Sencovově případu. Pod dokument se podepsalo sedm lidí, například ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, politický geograf Michael Romancov nebo spisovatel Jáchym Topol.

Sencov byl zatčen na anektovaném Krymu na jaře 2014 nedlouho po ruské okupaci. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv se považuje za Ukrajince. Za jeho osvobození se přimluvilo několik zahraničních filmových svazů a mnoho známých umělců, mimo jiné Meryl Streepová nebo Johnny Depp.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy