Ukrajina měla na Krymu "armádu" delfínů. Po anexi kvůli Rusům drželi hladovku a uhynuli, tvrdí Kyjev

Zahraničí Zahraničí
18. 5. 2018 12:07
Ukrajinci chovali na Krymu "armádu" delfínů, kteří měli v budoucnu dokázat rozpoznat podmořské miny i nepřátelské potápěče. Delfíni ale skončili v rukách Rusů.
Delfín v sevastopolském akváriu cvičený pro vojenské účely.
Delfín v sevastopolském akváriu cvičený pro vojenské účely. | Foto: ČTK

Sevastopol - Když Ukrajinci přišli o Krymský poloostrov, ztratili tím nejenom velkou část území, ale i skupinu delfínů z přístavního města Sevastopol. Nešlo o ledajaké delfíny, mořští živočichové žili ve speciálním akváriu, kde je Ukrajinci trénovali pro vojenské akce.

Delfíni měli být v budoucnu schopni rozpoznat podmořské miny a nepřátelské potápěče, předat "echo" o možném nebezpečí nebo nést na hlavách výbušná zařízení, která by dokázali umístit na lodě protivníků.

Jenže jak tvrdí stálý zástupce Ukrajiny na Krymu Boris Babin, tito delfíni pod ruským dohledem uhynuli. Drželi podle něj hladovku kvůli anexi Krymu.

Ukrajinský politik věří, že delfíni zemřeli patrioticky, protože si odmítali brát krmení od ruských chovatelů a neposlouchali jejich příkazy. Řekl to pro ukrajinský televizní kanál 112.

Ukrajinské námořnictvo trénovalo delfíny od roku 2012. Jejich cvičitelé s nimi komunikovali skrze speciální píšťalky. Jakmile se ale po zabrání Krymu v březnu 2014 dostalo veškeré vybavení akvária do rukou Rusů, delfíni podle Babina s novými veliteli přestali spolupracovat. Díky svým schopnostem poznali, že jim rozkazy dává někdo jiný. 

"Nejenže ta vycvičená zvířata odmítala spolupracovat s novými ruskými trenéry, ale odmítala i jíst a po nějaké době zemřela. Řada ukrajinských vojáků nebere svoji přísahu a oddanost zdaleka tak vážně jako delfíni," řekl pro ukrajinský server Obozrevatel Babin. 

Prodali jsme je, tvrdí Rusko

Slova ukrajinského politika zatím nikdo jiný nepotvrdil. Zároveň není jasné, o kolik delfínů mělo jít a kdy konkrétně měli zahynout.

Rusko zprávu popírá. Podle poslance Státní dumy Dmitrije Belika byli všichni delfíni prodáni komerčním subjektům nebo zemřeli přirozenou smrtí kvůli vysokému věku ještě před anexí poloostrova. Belik pro ruskou agenturu RIA Novosti dodal, že nemůže být řeč o žádném ukrajinském patriotismu.

Poté co Rusko anektovalo Krym, Ukrajina požadovala, aby jí země delfíny vrátila. Neúspěšně. V médiích se tehdy dokonce objevily nepotvrzené informace, že Rusové pracují na výrobě nových akvarijních technologií, aby mohli delfíny ještě efektivněji využít. 

Koneckonců s tím už Rusové mají vlastní zkušenost. Sovětská armáda cvičila delfíny pro vojenské akce v dobách studené války, s programem skončila po rozpadu SSSR. 

V současné době patří výcvik delfínů pro bojové účely k raritám. Jediným dalším známým případem ve světě jsou Spojené státy, které trénují okolo 75 kytovců v San Diegu v Kalifornii.

Vědci nepochybují, že delfíni náleží k nejschopnějším a nejinteligentnějším zvířatům na světě. Ledacos vycítí a údajně dokážou i sami sebe rozpoznat v zrcadle. Jsou to společenští tvorové, jejichž mozek je větší než lidský a stavbou se mu velmi podobá. Mají vlastní, velmi bohatou řeč. Existuje také mnoho případů, kdy delfíni zachránili člověka například před útokem žraloka. 

Video: Putin se projel po nově otevřeném obřím mostě, který vede na Krym

Putinova projížďka po obřím mostě na anektovaný Krym | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy