Ukrajina měla na Krymu "armádu" delfínů. Po anexi kvůli Rusům drželi hladovku a uhynuli, tvrdí Kyjev

Zahraničí Zahraničí
18. 5. 2018 12:07
Ukrajinci chovali na Krymu "armádu" delfínů, kteří měli v budoucnu dokázat rozpoznat podmořské miny i nepřátelské potápěče. Delfíni ale skončili v rukách Rusů.
Delfín v sevastopolském akváriu cvičený pro vojenské účely.
Delfín v sevastopolském akváriu cvičený pro vojenské účely. | Foto: ČTK

Sevastopol - Když Ukrajinci přišli o Krymský poloostrov, ztratili tím nejenom velkou část území, ale i skupinu delfínů z přístavního města Sevastopol. Nešlo o ledajaké delfíny, mořští živočichové žili ve speciálním akváriu, kde je Ukrajinci trénovali pro vojenské akce.

Delfíni měli být v budoucnu schopni rozpoznat podmořské miny a nepřátelské potápěče, předat "echo" o možném nebezpečí nebo nést na hlavách výbušná zařízení, která by dokázali umístit na lodě protivníků.

Jenže jak tvrdí stálý zástupce Ukrajiny na Krymu Boris Babin, tito delfíni pod ruským dohledem uhynuli. Drželi podle něj hladovku kvůli anexi Krymu.

Ukrajinský politik věří, že delfíni zemřeli patrioticky, protože si odmítali brát krmení od ruských chovatelů a neposlouchali jejich příkazy. Řekl to pro ukrajinský televizní kanál 112.

Ukrajinské námořnictvo trénovalo delfíny od roku 2012. Jejich cvičitelé s nimi komunikovali skrze speciální píšťalky. Jakmile se ale po zabrání Krymu v březnu 2014 dostalo veškeré vybavení akvária do rukou Rusů, delfíni podle Babina s novými veliteli přestali spolupracovat. Díky svým schopnostem poznali, že jim rozkazy dává někdo jiný. 

"Nejenže ta vycvičená zvířata odmítala spolupracovat s novými ruskými trenéry, ale odmítala i jíst a po nějaké době zemřela. Řada ukrajinských vojáků nebere svoji přísahu a oddanost zdaleka tak vážně jako delfíni," řekl pro ukrajinský server Obozrevatel Babin. 

Prodali jsme je, tvrdí Rusko

Slova ukrajinského politika zatím nikdo jiný nepotvrdil. Zároveň není jasné, o kolik delfínů mělo jít a kdy konkrétně měli zahynout.

Rusko zprávu popírá. Podle poslance Státní dumy Dmitrije Belika byli všichni delfíni prodáni komerčním subjektům nebo zemřeli přirozenou smrtí kvůli vysokému věku ještě před anexí poloostrova. Belik pro ruskou agenturu RIA Novosti dodal, že nemůže být řeč o žádném ukrajinském patriotismu.

Poté co Rusko anektovalo Krym, Ukrajina požadovala, aby jí země delfíny vrátila. Neúspěšně. V médiích se tehdy dokonce objevily nepotvrzené informace, že Rusové pracují na výrobě nových akvarijních technologií, aby mohli delfíny ještě efektivněji využít. 

Koneckonců s tím už Rusové mají vlastní zkušenost. Sovětská armáda cvičila delfíny pro vojenské akce v dobách studené války, s programem skončila po rozpadu SSSR. 

V současné době patří výcvik delfínů pro bojové účely k raritám. Jediným dalším známým případem ve světě jsou Spojené státy, které trénují okolo 75 kytovců v San Diegu v Kalifornii.

Vědci nepochybují, že delfíni náleží k nejschopnějším a nejinteligentnějším zvířatům na světě. Ledacos vycítí a údajně dokážou i sami sebe rozpoznat v zrcadle. Jsou to společenští tvorové, jejichž mozek je větší než lidský a stavbou se mu velmi podobá. Mají vlastní, velmi bohatou řeč. Existuje také mnoho případů, kdy delfíni zachránili člověka například před útokem žraloka. 

Video: Putin se projel po nově otevřeném obřím mostě, který vede na Krym

Putinova projížďka po obřím mostě na anektovaný Krym | Video:
 

Právě se děje

před 7 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy