Poslanci si metály dávat nebudou. Sklidili bychom tím u lidí akorát výsměch, shodli se

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2016 15:40
Poslanci se rozhodli, že vyznamenání za zásluhy o parlamentní demokracii se každoročně udílet nebudou. Podle mnohých politiků to je výraz ješitnosti a zároveň se obávali, že by za to od občanů sklidili jen výsměch a kritiku. Předkladatel návrhu, místopředseda dolní komory Jan Bartošek, uvedl, že rozhodnutí Sněmovny respektuje, ale doufá, že se v budoucnu návrh podaří prosadit. Metály se měly rozdávat každý rok, vždy 14. listopadu, tedy v den, kdy byl zvolen první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sněmovna nebude udělovat pamětní medaile za zásluhy o parlamentní demokracii. Záměr vzbudil ostrou kritiku. Pro návrh ve středu hlasovalo 52 ze 129 přítomných poslanců, proti jich bylo 35. Senát už několik let uděluje stříbrné pamětní medaile, a to při příležitosti Dne české státnosti.

Sněmovní medaile měl udílet předseda dolní komory ke 14. listopadu. "V tento den se v roce 1918 sešlo Národní shromáždění, zbavilo habsbursko-lotrinský rod českého trůnu, prohlásilo Československou republiku, zvolilo prezidentem Tomáše Garrigua Masaryka a vládu," stálo ve zdůvodnění.

Předkladatel návrhu, místopředseda dolní komory Jan Bartošek (KDU-ČSL), uvedl, že rozhodnutí Sněmovny respektuje. "Třeba se to povede někdy do budoucna," poznamenal.

Už při uvedení záměru Bartošek připomněl, že o udílení medailí se ve Sněmovně uvažovalo několik volebních období, myšlenka by se nyní měla završit. Podotkl taky, že Sněmovna plní i reprezentativní roli. "Udílení medaile má svou hodnotu," soudí.

"Chceme se opravdu takto zesměšnit? Metál je opravdu symbol ješitnosti. Ničeho jiného," řekl už při dopoledním projednávání záměru Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Sklidíme za to jen výsměch a posměšky," přidal se ke kritikům medailí Ivan Adamec z ODS. Poslankyně Jana Lorencová (ANO) označila návrh za absurdní.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že Bartošek to sice myslí dobře, vyjádřil ale obavy z politického rozhodování. "Nerad bych se dožil situace, kdy budou medaile dostávat zástupci Klubu českého pohraničí," řekl.

Za dobrý nápad označil záměr Jan Zahradník (ODS), doporučoval ale, aby medaile uděloval předseda Sněmovny, nikoli plénum. Bartošek uvedl, že takový postup byl při dřívějším projednávání záměru zamítnut.

Poslanci o návrhu hlasovali individuálně, bez ohledu na stranickou příslušnost.

Zlacené medaili mělo podle záměru na jedné straně dominovat logo Sněmovny vytvořené akademickým malířem Oldřichem Kulhánkem, na druhé straně měl být velký státní znak. Medaili měla doplňovat stužka s miniaturou k nošení na vojenském stejnokroji a odznak s miniaturou k nošení na civilním oděvu.

Kamarádšoft byl vždy a bude, je to hrozně subjektivní a speciálně v kumštu je to nesmyslné. Umělci by měli být z cen za státnost vyřazeni všichni, říká režisér Jan Němec. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy