Pithart odmítl nominaci na státní vyznamenání, důvod nechce komentovat. Mrzí mě to, říká Štěch

ČTK ČTK
14. 6. 2016 20:27
Bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart odmítl nominaci na nejvyšší státní vyznamenání. Podle České televize, která zprávu v úterý přinesla, nechtěl důvod komentovat. Podobně se začátkem června zachoval už astrofyzik Jiří Grygar. Senátní podvýbor chtěl Pitharta nominovat za podíl na úspěšné politické transformaci po roce 1989.
Petr Pithart.
Petr Pithart. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér, předseda Senátu a někdejší disident Petr Pithart odmítl nominaci na nejvyšší státní vyznamenání. S odvoláním na Pitharta to v úterý večer uvedla Česká televize (ČT). Důvod komentovat nechtěl. Na seznam kandidátů, který před udílením dostane prezident Miloš Zeman, ho navrhl senátní podvýbor pro státní vyznamenání.

Možnosti získat vyznamenání z rukou prezidenta Zemana se počátkem června vzdal také astrofyzik Jiří Grygar.

Senátní podvýbor chtěl Pitharta nominovat za podíl na úspěšné politické transformaci po roce 1989. "Osobně mě mrzí rozhodnutí bývalého předsedy Senátu Petra Pitharta nepřijmout návrh na jeho státní vyznamenání," řekl televizi předseda Senátu Milan Štěch. Senát bude jako celek jednotlivé návrhy teprve projednávat. "Petrovo rozhodnutí samozřejmě zohledníme," doplnil Štěch.

Přestože Pithart své rozhodnutí zatím nekomentoval, svůj postoj ke způsobu, jakým se Zeman zhostil prezidentské funkce, dal v uplynulých dnech několikrát veřejně najevo. Například podepsal takzvanou Kroměřížskou výzvu, která si dala za úkol najít do příští prezidentské volby v roce 2018 vhodného kandidáta. V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV na otázku, jak by měl vypadat ideální český prezident, uvedl, že by mu stačilo, kdyby prezidentem nebyl "samolibý narcis".

Grygar byl na vlastní žádost vyřazen ze seznamu lidí nominovaných na státní vyznamenání, který počátkem června schválila Sněmovna. Grygar svůj požadavek stejně jako Pithart nezdůvodnil. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že Grygar se pocty nevzdal kvůli tomu, že by ji měl převzít z rukou Zemana.

Grygarovu zdrženlivost vnímali jako gesto vzdoru někteří politici. Podle Ovčáčka Grygarův postoj vysvětluje e-mail od občana z Plzně, který vědce na vyznamenání navrhl. V něm se píše, že podobně postupoval už v minulosti.

Státní vyznamenání z rukou prezidenta Zemana odmítl v roce 2013 hudebník Vladimír Mišík.

Snad není Zemanovo prezidenství zlomové, snad je to zkušenost, ze které se poučíme, říká bývalý politik a filozof Petr Pithart. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy