Liberec - V běžkařském areálu ve Vesci u Liberce v současnosti nad sněhem vítězí bahno a před organizátory světového šampionátu v klasickém lyžování leží rozhodnutí, zda v polovině prosince uspořádat Světový pohár severské kombinace.
Opakuje se tak situace, která donutila tým Kateřiny Neumannové rabovat sníh v Jizerských horách letos v únoru. Podle meteorologů ale nemusí být ani současný stav výjimkou. Stejné počasí může nastat také za dva měsíce, kdy se ve Vesci pojedou závody světového mistrovství.
Sníh v ostře sledovaném běžkařském areálu ve Vesci je přitom klíčem k úspěchu. "Po ostatních stránkách lze říci, že mistrovství jsme již schopni připravit," potvrdil mluvčí mistrovství Zdeněk Soudný.
Organizátoři uvádějí, že k vytvoření běžeckého zázemí sněhu potřebují přibližně 30 tisíc kubíků. Připravit musí 7,5 kilometrů tratí.
Existují totiž tři modely vývoje únorového počasí, které mohou do organizace největšího sportovního podniku v dějinách Česka citelně zasáhnout.
Únor na Liberecku
- 2008
- po většinu období do střední Evropy proudil teplý vzduch od jihozápadu. Teploty se pohybovaly mezi 4 až 12°C, bez přírodního sněhu. - 2007
- teploty zpočátku období kolem 0 °C, postupně až 10 °C, 2 cm přírodního sněhu. - 2006
- teploty se pohybovaly v intervalu 2 až -7 °C, 40 cm přírodního sněhu. - 2005
- teploty -4 až +4 °C, 30 cm přírodního sněhu. - 2004
- teploty -4 až 7 °C, 15 cm přírodního sněhu
Vesec není na horách
Který nakonec zvítězí, nelze v současnosti na rozdíl od vyšších nadmořských výšek odhadnout. Například již nyní si totiž dovolí meteorologové říci, že v únoru v osmi stech metrech sníh z osmdesáti procent bude. Ve Vesci je pravděpodobnost všech tří modelů stejná.
Trn z paty by Kateřině Neumannové vytrhl severní nebo severovýchodní vítr.
"Přes oblast by přecházely jednotlivé frontální systémy, bylo by zataženo, se sněhovými srážkami, přičemž by teplotu určoval velmi chladný sibiřský nebo skandinávský vzduch. Dala by se předpokládat stabilní sněhová pokrývka z přírodního sněhu," charakterizovala ideální počasí, které může ve Vesci nastat, meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
I druhý model dává týmu Neumannové značnou šanci šampionát uspořádat bez větších obtíží. Je však dražší.
"Protože areál je v nížině, dá se předpokládat zataženo s nízkou oblačností, tedy inverzivní charakter počasí. Znamená to, že by bylo mrazivo, bez srážek, ale dal by se vyrábět umělý sníh. S přírodním v tomto případě nelze počítat," líčila meteoroložka.
"Také by přecházely jednotlivé frontální systémy, ale vítr by vál od západu, tedy od Atlantiku, a místo sněžení by přinesl déšť. Teploty by se pohybovaly nad nulou a docházelo by spíše k tání. V tom případě by nebylo možné ani zasněžovat," uvedla Honsová.
Teplo může přijít z města
Naprosto zničující by ovšem byla pro šampionát třetí varianta, která může v areálu nastat. Vesec totiž leží ve stejné nadmořské výšce jako například pražské letiště Ruzyně.
Šampionát může dále negativně ovlivnit i fakt, že se závody konají až na sklonku února. I když ten bývá tradičně nejchladnějším měsícem, závody se poběží v jeho druhé polovině a končí na přelomu února a března.
Dalším úskalím Vesce je i jeho sousedství se stotisícovým městem.
"Říká se tomu tepelný ostrov. Například v případě Prahy a Brna bylo naměřeno, že teplota v jejich okolí vzrůstá až o 0,8°C. Pokud by se teploty pohybovaly kolem bodu mrazu, určitě by se i tato hodnota promítla do možností umělého zasněžování," vysvětlila meteoroložka.
Vliv tepla vyzařujícího z města potvrzují i organizátoři.
"Když fouká vítr od města, je skutečně teplejší o jeden až dva stupně, než když fouká z druhé strany od Dlouhých Mostů, a nemůžeme zasněžovat," konstatoval manažer veseckého areálu Robert Heczko.
První generálka se nepovedla
Rozruch kolem polohy areálu vzbudilo zejména letošní únorové fiasko při generálce na mistrovství. Kvůli Světovým pohárům svážely kamiony sníh z Jizerských hor, kdy podle oficiálních údajů bylo potřeba dovézt 10 tisíc kubíků sněhu.
S obdobnou akcí ale už prý organizátoři nepočítají a rezervy si nechávají vyrábět v horských centrech v Bedřichově a Albrechticích v Jizerských horách.
Organizátoři dodnes odmítají námitky, že se na tehdejší nedostatek sněhu dalo včas reagovat. "Začali jsme zasněžovat ihned, jak to bylo možné, tedy až byla zkolaudována vodárna," vrací se k minulým událostem mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný.
Do příprav generálky na mistrovství ale také výrazně zasáhl Kontinentální pohár, který se jel ve Vesci letos v lednu. Kvůli němu totiž organizátoři roztáhli vyrobený sníh, který jinak skladovali na hromadách, a ten proto rychleji roztál.
Nyní ale nechce tým Neumannové riskovat a skladovaný sníh nechávají až na mistrovství. Pokud nevyrobí dostatečné zásoby v areálu, jsou ochotni prosincové závody Světového poháru odvolat.