Aktuálně.cz: Jak ke zřícení stropu v budově mohlo dojít?
Pavel Košatka: Buď to je chyba stavby, nebo chyba projektu. Pak to ale mohou být i další okolnosti, například počasí - mráz nebo nadměrné teplo. Ale to jsou extrémy, které se nevyskytují tak často. Spíš je to chyba lidské činnosti. Buď, že někdo odflákne práci na stavbě, nebo udělá chybu v projektu.
Setkáváte se často s tím, že se na stavbách propadne strop?
Zřícení staveb, která vedou až ke smrtelným úrazům, nebývají častá. Je to spíše výjimka, ale statistiku si v tomto směru nevedu.
Dá se propadnutí stropu nějak předcházet?
V některých případech tomu lze předcházet, protože na konstrukci budovy se mohou objevit trhliny. Nejdříve se objeví v klenbách, které jsou viditelné, a pak probíhá včasný zásah opatření proti pádu. V některých případech to ale nejde, prostě se neobjeví žádné takové příznaky a spadne to bez varování. To může být případ i dřevěných konstrukcí, které jsou porušeny dřevomorkou. To se objeví nanejvýš vlasové trhliny, které ani nejsou poznatelné, a najednou strop spadne.
Jak se bude se stavbou postupovat nyní?
Tento konkrétní případ neznám, ale většinou je přivolána policie, pak tedy statik, který s policií spolupracuje - v Praze to je hlavní statik. Někdy se pád stropu nebo střechy dá opravit, jako v případě, kdy spadla střecha sportovní haly v České Třebové. Ale někdy to zřícení stropu vyvolá poruchy dalších konstrukcí, takže se to musí zbořit celé.