Buď hvězdou, vyhlaš válku režimu. Jako Dělnická strana

Lenka Smyčková
18. 2. 2009 22:55
Potlesk a autogramy. To je soud s Dělnickou stranou
Protest proti návrhu na zrušení Dělnické strany v prosinci 2008.
Protest proti návrhu na zrušení Dělnické strany v prosinci 2008. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Lidé mu v soudní síni tleskali, před soudem od něj chtěli autogram, fotili si ho a natáčeli.

Jmenuje se Tomáš Vandas a není populární zpěvák ani herec. Je lídrem strany, která v posledních volbách získala necelé jedno procento hlasů. Ve středu stanul před Nejvyšším správním soudem, aby uhájil svou Dělnickou stranu před zrušením.

Návrh na její rozpuštění podala vláda na podnět ministerstva vnitra.

Vandas označil tento krok za politicky motivovaný. Ministr vnitra Ivan Langer se prý zalekl strany, které posílila voličská základna, a proto ji chce zrušit. "Mafián Íčko" se prý nechal vyděsit tím, že strana by se jednou mohla dostat do parlamentu.

Spor, který chvílemi připomínal spíš předvolební mítink strany, skončil chvíli před polednem nerozhodně. Obě strany přednesly závěrečné návrhy, předseda senátu Vojtěch Šimíček pak jednání odročil na 4. březen.

Vlajky, čepice, šály

Že to nebude tak úplně obyčejný soud, bylo jasné už v devět hodin ráno. Před budovou soudu na Moravském náměstí v Brně stály řady sympatizantů strany s vlajkami. Někteří měli na hlavách také "dělnické" čepice a na krku šály se stejným logem.

Co vadí vládě

Dělnická strana

  • se radikalizuje a staví se do pozice blízké ultranacionalistickým uskupením
  • volá po nulové toleranci k současnému politickému systému
  • opakovaně porušuje shromažďovací zákon
  • se paktuje s Národním odporem
  • zapříčiňuje narušování veřejného pořádku

 

Černo-červeno-bílé svršky pak ozdobily i věšáky v soudní síni. Zájemců o účast u soudu bylo tolik, že se museli předem registrovat. Kolem budovy hlídkovali policisté. Veřejnoprávní televize pořizovala z jednání přímý přenos.

"Vždy jsem si myslel, že platí svoboda slova a volná soutěž stran. Návrh vlády dokazuje, že tomu tak není," začal Vandas obhajobu strany. Jeho příznivci ho po celou dobu pečlivě poslouchali.

Ministerstvo vnitra zastupoval u soudu Václav Henych. Návrh vlády na zrušení Dělnické strany se opírá tři skutečnosti.

Strana údajně soustavně porušuje zákon tím, že neohlašuje svá shromáždění. Dále je známa svým napojením na extrémní pravici, zejména na organizaci Národní odpor. Posledním prohřeškem je podle vlády prohlášení tiskového odboru strany z doby před krajskými volbami.

Dělnická strana v něm vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému a volá po jeho odstranění.

Vandas se před soudem dušoval, že prohlášení v žádném případě nevyzývá k násilné změně systému. "Ano, voláme po jiném zřízení, ale jedině demokratickou cestou. Pokud nezískáme hlasy ve volbách, pak jednoduše nebudeme realizovat program," tvrdí Vandas.

Ústava je ústava. Kdo říká, že je zákonná?

Zástupce ministerstva vnitra po Vandasově vysvětlení zajásal. "To jsem rád, že to tady zaznělo. Takže vaše nulová tolerance se vyhlašuje systému, ten je ale dán v ústavě. To je ta podstata věci," prohlásil Henych.

Předseda Tomáš Vandas před soudem svou stranu hájil sám. Příznivci mu i tleskali
Předseda Tomáš Vandas před soudem svou stranu hájil sám. Příznivci mu i tleskali | Foto: Ondřej Besperát

Vandas se ani chvíli nerozmýšlel. "Ano. Polistopadový systém je dán v ústavě, ale pokud si to dobře pamatuji, byl v ní i komunistický systém. To neznamená, že byl zákonný," vypouští z úst větu, o jejíž zopakování do kamer pak požádá několik televizních štábů.

Co je vlastně na polistopadovém systému špatného? Vandas to soudu vysvětlil během dvou minut. Jen se nadechl, změnila se atmosféra v soudní síni v atmosféru shromáždění Dělnické strany.

"Především nám jde o to, že je to systém, který preferuje imigranty, nepřizpůsobivé, přitom opomíjí slušné lidi. Prosazujeme tři pilíře politiky - národní, sociální a konzervativní. Oproti současné vládě máme jiné názory na naše členství v EU nebo NATO i na řízení ekonomiky."

Síní se rozlehl potlesk. Předseda senátu pohrozil, že jestli se to stane znovu, vyvodí důsledky. "Tady nejsme na divadle," zdůraznil. Pak už se netleskalo.

Autogram od předsedy

Tomáš Vandas i jeho souputníci se zdají být klidní. Nevěří totiž, že soud stranu zakáže. Argumenty vlády jsou podle nich chabé a jedinou nezákonností, kterou vláda podložila důkazy, je nenahlášení pochodu Hradcem Králové v srpnu 2008.

Nebýt několika vlajkonošů, nebylo by ani chvílemi poznat, že akci původně svolala Dělnická strana.
Nebýt několika vlajkonošů, nebylo by ani chvílemi poznat, že akci původně svolala Dělnická strana. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nikdy jsme neporušili základní ústavní principy. Nikdy jsme nevyzývali ke svržení vlády násilnou cestou. Pokud by došlo k rozpuštění jen proto, že nebyla nahlášena akce, byli bychom svědky rozhodnutí na politickou objednávku pana Langra, který je zaskočen naší popularitou," shrnul Vandas ve své závěrečné řeči.

Pak čekal na rozsudek. Ale ten nepřišel. Předseda senátu jednání odročil. Vandase to zaskočilo. "Myslel jsem si, že už dnes bude jasno," podivoval se.

Poté, co rozdal několik rozhovorů novinářům, odebral se před soud rozdávat podpisy na kartičky se svou fotografií. Zájem o ně byl velký. A podpisy bude zřejmě Vandas rozdávat, i když soud 4. března stranu zruší. "Značku nám vzít můžete, ale názory a myšlenky ne," pohrozil soudcům.

 

Právě se děje

Další zprávy