Má se u nás místo parku stavět supermarket? Aplikace lidem prozradí plány jejich radnice

Eliška Mainclová
11. 6. 2016 19:30
Nová webová aplikace umožňuje procházet úřední vývěsky podle mapy. Lidé už nemusejí složitě hledat, jestli radnice v jejich okolí neprodává pozemek nebo jestli jim náhodou vedle sídliště nevyroste supermarket. Stačí v mapě kliknout na dané místo a přečíst si úřední dokumenty, které se dané adresy týkají. Za projektem Mapa samosprávy, který si klade za cíl usnadnit přístup k veřejným informacím, stojí Brňan Lukáš Svoboda.
Na mapě se dá najít seznam dokumentů, které se týkají dané lokality.
Na mapě se dá najít seznam dokumentů, které se týkají dané lokality. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Lukáš Svoboda si chtěl od města Brna koupit garáž. Nebylo však snadné zjistit, jak s objektem radnice chce vlastně nakládat. Podat nabídku včas by pro něj znamenalo každý den kontrolovat úřední desku a projít obrovské množství dokumentů. Začal proto přemýšlet nad tím, jak přístup k podobným informacím zjednodušit. Výsledkem je portál Mapa samosprávy.

Na webu Mapasamospravy.cz mohou uživatelé dohledat dokumenty, které radnice běžně vyvěšují na úředních deskách. Mapa samosprávy je denně stahuje z portálu Edesky.cz, který také vznikl za účelem zjednodušení přístupu k informacím a zveřejňuje vývěsky online.

Mapa samosprávy je ale o krok dál - spojuje informace s místem. Na webu Edesky.cz lze pouze vyhledávat prostřednictvím klíčových slov. Když chce člověk hledat konkrétní věc, musí se probrat několika soubory, dokud nenarazí na to, co hledá. Mapa samosprávy vše zvládne za pár vteřin: po kliknutí do určité lokality na mapě se zobrazí všechny dokumenty, které se jí týkají.

Nové hřiště, uzavírka nebo čištění silnic už nezaskočí  

Lidé na Mapě samosprávy najdou nejen plánovaný prodej obecních nemovitostí, ale třeba také to, zda se chystá výstavba nebo uzavírka silnic. Mohou se dostat i k informaci o plánovaném čištění jejich ulice, ale dozví se i významnější věci: třeba jestli se radnice nechystá v blízkosti jeho bydliště postavit dětské hřiště nebo obchodní dům. „Díky projektu jsme zjistili, že nám chtějí postavit KFC tam, kde je teď park,“ napsal tvůrci webu jeden z lidí, kteří už projekt objevili.

Na webu lze také nastavit, aby aplikace odeslala uživateli upozornění na e-mail, pokud je lokalita, kterou si člověk zvolí, zmíněná v novém dokumentu.

Největší ohlas zatím aplikace zaznamenala u neziskových sdružení a lidí, kteří se zajímají o to, co se děje kolem nich. „O projekt se zajímají i velké firmy, které chtějí sledovat prodeje pozemků,“ prozradil Aktuálně.cz autor aplikace Lukáš Svoboda, který pracuje jako IT analytik. 

Brno bylo první

Mapa samosprávy se vyvinula z původního portálu OtevřenéBrno.cz. Ten nabízel dokumenty týkající se moravské metropole. Protože se nápad ujal, rozhodl se Svoboda aplikaci rozšířit na celou republiku. V současné době web prezentuje úřední desky z více než 1 200 úřadů. Webová aplikace stejně jako edesky.cz funguje díky finanční podpoře Fondu Otakara Motejla, který spravuje Nadace Open Society Fund.

„Vůbec jsem nečekal, že za prvních pár dní na ni z Facebooku přijde přes 1700 lidí,“ říká překvapený Svoboda. Web funguje od 2. června, na sociální síti Facebook se o něm poprvé mohli uživatelé dozvědět o tři dny později.

Radnicím se nápad líbí

Zatím se setkal jen s pozitivními reakcemi. Lidé si stěžují jen na nepříjemné formátování některých listin. „Radnice nám bohužel zatím neposkytují dokumenty ve vhodném formátu,“ vysvětlil Svoboda a dodal, že je to jeden z důvodů omezené přesnosti vyhledávání. Obce a kraje ale mohou zdarma požádat o administrativní rozhraní. "Radnicím mohu nabídnout aktuálnost a vyšší přesnost prezentovaných dat,“ popisuje Svoboda.

Na jeho nabídku na rozšíření už se dokonce ozvala radnice městské části Praha 6, která se už delší dobu snaží o podobný projekt. "Chceme, aby občané po otevření webových stránek radnice měli k dispozici mapu s informacemi z oblasti samosprávy nebo kultury a dopravy," uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy