Má se u nás místo parku stavět supermarket? Aplikace lidem prozradí plány jejich radnice

Eliška Mainclová
11. 6. 2016 19:30
Nová webová aplikace umožňuje procházet úřední vývěsky podle mapy. Lidé už nemusejí složitě hledat, jestli radnice v jejich okolí neprodává pozemek nebo jestli jim náhodou vedle sídliště nevyroste supermarket. Stačí v mapě kliknout na dané místo a přečíst si úřední dokumenty, které se dané adresy týkají. Za projektem Mapa samosprávy, který si klade za cíl usnadnit přístup k veřejným informacím, stojí Brňan Lukáš Svoboda.
Na mapě se dá najít seznam dokumentů, které se týkají dané lokality.
Na mapě se dá najít seznam dokumentů, které se týkají dané lokality. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Lukáš Svoboda si chtěl od města Brna koupit garáž. Nebylo však snadné zjistit, jak s objektem radnice chce vlastně nakládat. Podat nabídku včas by pro něj znamenalo každý den kontrolovat úřední desku a projít obrovské množství dokumentů. Začal proto přemýšlet nad tím, jak přístup k podobným informacím zjednodušit. Výsledkem je portál Mapa samosprávy.

Na webu Mapasamospravy.cz mohou uživatelé dohledat dokumenty, které radnice běžně vyvěšují na úředních deskách. Mapa samosprávy je denně stahuje z portálu Edesky.cz, který také vznikl za účelem zjednodušení přístupu k informacím a zveřejňuje vývěsky online.

Mapa samosprávy je ale o krok dál - spojuje informace s místem. Na webu Edesky.cz lze pouze vyhledávat prostřednictvím klíčových slov. Když chce člověk hledat konkrétní věc, musí se probrat několika soubory, dokud nenarazí na to, co hledá. Mapa samosprávy vše zvládne za pár vteřin: po kliknutí do určité lokality na mapě se zobrazí všechny dokumenty, které se jí týkají.

Nové hřiště, uzavírka nebo čištění silnic už nezaskočí  

Lidé na Mapě samosprávy najdou nejen plánovaný prodej obecních nemovitostí, ale třeba také to, zda se chystá výstavba nebo uzavírka silnic. Mohou se dostat i k informaci o plánovaném čištění jejich ulice, ale dozví se i významnější věci: třeba jestli se radnice nechystá v blízkosti jeho bydliště postavit dětské hřiště nebo obchodní dům. „Díky projektu jsme zjistili, že nám chtějí postavit KFC tam, kde je teď park,“ napsal tvůrci webu jeden z lidí, kteří už projekt objevili.

Na webu lze také nastavit, aby aplikace odeslala uživateli upozornění na e-mail, pokud je lokalita, kterou si člověk zvolí, zmíněná v novém dokumentu.

Největší ohlas zatím aplikace zaznamenala u neziskových sdružení a lidí, kteří se zajímají o to, co se děje kolem nich. „O projekt se zajímají i velké firmy, které chtějí sledovat prodeje pozemků,“ prozradil Aktuálně.cz autor aplikace Lukáš Svoboda, který pracuje jako IT analytik. 

Brno bylo první

Mapa samosprávy se vyvinula z původního portálu OtevřenéBrno.cz. Ten nabízel dokumenty týkající se moravské metropole. Protože se nápad ujal, rozhodl se Svoboda aplikaci rozšířit na celou republiku. V současné době web prezentuje úřední desky z více než 1 200 úřadů. Webová aplikace stejně jako edesky.cz funguje díky finanční podpoře Fondu Otakara Motejla, který spravuje Nadace Open Society Fund.

„Vůbec jsem nečekal, že za prvních pár dní na ni z Facebooku přijde přes 1700 lidí,“ říká překvapený Svoboda. Web funguje od 2. června, na sociální síti Facebook se o něm poprvé mohli uživatelé dozvědět o tři dny později.

Radnicím se nápad líbí

Zatím se setkal jen s pozitivními reakcemi. Lidé si stěžují jen na nepříjemné formátování některých listin. „Radnice nám bohužel zatím neposkytují dokumenty ve vhodném formátu,“ vysvětlil Svoboda a dodal, že je to jeden z důvodů omezené přesnosti vyhledávání. Obce a kraje ale mohou zdarma požádat o administrativní rozhraní. "Radnicím mohu nabídnout aktuálnost a vyšší přesnost prezentovaných dat,“ popisuje Svoboda.

Na jeho nabídku na rozšíření už se dokonce ozvala radnice městské části Praha 6, která se už delší dobu snaží o podobný projekt. "Chceme, aby občané po otevření webových stránek radnice měli k dispozici mapu s informacemi z oblasti samosprávy nebo kultury a dopravy," uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy