Praha - Británie vydá do Česka podnikatele Františka Savova stíhaného v souvislosti s krácením daní a legalizací výnosů z trestné činnosti. Potvrdila to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Ohledně dalšího postupu vydávacího státu odkázala na britskou stranu.
"Britské úřady rozhodovaly o opravném prostředku proti rozhodnutí o vydání obviněného. A rozhodnutí prvoinstančního soudu bylo potvrzeno," upřesnila Zenklová.
O tom, že Savov má být vydán do ČR, rozhodl nepravomocně počátkem loňského července soud v Londýně. Savov, který své obvinění odmítá, se proti verdiktu odvolal. Případ tak řešil soud vyšší instance, konkrétně High Court of Justice, který rovněž sídlí v Londýně. Vyjádření britské justice Aktuálně.cz shání.
Jiný verdikt jsme neočekávali
K případu se vyjádřil i mediální zástupce Františka Savova Jan Hrubeš. "Britský soud v odvolacím řízení zohledňoval pouze samotný proces vydání podnikatele Františka Savova, nikoli věcnou podstatu případu. Z tohoto pohledu jsme neočekávali jiný verdikt, než jaký soudce vynesl," řekl Hrubeš.
"Pro nás je to pouze dílčí část celého toho procesu, který se proti Františkovi Savovovi vede," dodal Hrubeš, který nechtěl ale vůbec komentovat, kdy bude Savov vydán zpět do České republiky. "Tou informací nedisponuji a rozhodnutím se nyní zabývají právníci. Představa, že by ale pan Savov příští týden letěl z Londýna do Česka, není podle mě reálná."
Hrubeš také dodal, že se chtějí dále bránit před britskými a evropskými soudy. "Disponujeme totiž celou řadou důkazů, které prokazují nezákonné postupy při vyšetřování případu v ČR," dodal.
František Savov
Podnikatel František Savov (1. března 1972) od roku 2008 podniká v Británii, mimo jiné v oblasti realit a letecké dopravy. V ČR je Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Podnikatel si přísně střeží soukromí. Rovněž jeho majetkové poměry a podnikatelské aktivity jsou obestřeny řadou nejasností. Rovněž byl v minulosti majitelem kyperské společnosti Maraflex, kterou prodal skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. Podle svých slov z listopadu 2014 má pouze české občanství.
V případu Octavian je obviněno 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun. Část úkonů trestního řízení prováděli policisté v roce 2013 v objektu, kde sídlila i část Savovova vydavatelství Mladá fronta.
Čtyřiačtyřicetiletý Savov tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchodní aktivity. Do první poloviny loňského roku byl stíhán jako uprchlý. V minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá. Je prý ale přesvědčen o tom, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.
Ústavní soud loni odmítl jako neopodstatněnou podnikatelovu stížnost proti policejnímu zajištění 648 milionů korun na jeho bankovním účtu. Stejně tak zamítl i Savovovu stížnost proti zahájení trestního stíhání.
V Česku je Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, do jehož portfolia patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Skupina dále působí na internetu a na knižním trhu. Část titulů Mladé fronty včetně deníku E15 nedávno od Savova koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.