Bratr týraného chlapce z Kuřimi jde znovu do školy

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 5. 2007 17:28
Vedení brněnského Klokánku odmítá kritiku

Brno - V zařízení Klokánek v Brně zůstává nyní pouze jediné ze tří dětí, které žily v domácnosti Kláry Mauerové, jež sedí ve vazbě kvůlí podezření, že týrala osmiletého syna.

V péči Klokánku je nyní pouze Jakub, bratr týraného Ondry, od zítřka začne chodit do základní školy, která je nedaleko jeho nynějšího azylu. Dívka Anička, která podle dosavadního vyšetřování nejspíš nebyla dcerou zatčené ženy, z Klokánku zmizela. Týraný Ondra se zhroutil a pobývá na psychiatrii.

Po Aničce pátrá policie už pátý den marně. Ředitelka Klokánku Dita Pokorná se přiklání k verzi, že jí k útěku někdo pomohl. 

Jakuba budou pracovnice domova doprovázet do školy i zpět. "Budeme se řídit doporučením policie. Pokud dospěje k názoru, že mu něco hrozí, tak s ním někdo premanentně bude a na pokoji s ním bude spát naše pracovnice," uvedla ředitelka.

Posoudí to policie

V Klokánku se připravují na to, až se tam vrátí dítě, které bylo týráno. Ředitelka odhaduje, že by to mohlo být do konce týdne. "Ondřeje budeme učit tady. Budeme dávat velký pozor, pokud by policie došla k závěru, že je nutné přísnější opatření, pak by mu museli dát ochranku," říká Ditta Pokorná. 

Zároveň odmítá kritiku, která se na Klokánek snesla poté, co z něj zmizela třináctiletá Anička. Odborníků na sociální pediatrii upozornili, že zařízení tohoto typu nemají dostatečnou schopnost dětem v tak těžké situaci poskytnout adekvátní péči.

"Poskytli jsme jim všemožnou péči, měli tu k dispozici všechny potřebné odborníky," uvedla ředitelka. "Byl tu psycholog, pediatr, psychiatr i speciální pedagog."

Medvěd a klobouček

Podle ředitelky si děti na prostředí v Klokánku rychle zvykly. Anička s Jakubem spolu spali na jednom pokoji, Ondřeje ubytovali jinde. "Přes den byl divoký, užíval si hračky, co tu máme," říká Pokorná. "V noci ale na něj přicházely úzkostné stavy a radši nebudu popisovat, jak se projevovaly."

Podle Pokorné byla Ondrova reakce logickým vyústěním dlouhodobého stresu. "Dlouhou dobu žil v izolaci a najednou se setkal s řadou jiných dětí a projevilo se strádání."

Dita Pokorná, ředitelka krizového centra v Brně-Líšni. Z tohoto pokoje utekla dvanáctiletá Anička.
Dita Pokorná, ředitelka krizového centra v Brně-Líšni. Z tohoto pokoje utekla dvanáctiletá Anička. | Foto: Ludvík Hradilek

Anička po celou dobu pobytu nosila na hlavě klobouček a v náručí malého medvěda. "Nedala to pryč ani v noci," říká Pokorná. "Proto mě překvapilo, že si ani klobouk ani plyšáka nevzala, když zmizela."

Je v dobrém stavu 

Jakub, který jako jediný v Klokánku zůstal, je podle ředitelky v docela dobrém stavu. "Hraje si, kreslí, staví stavebnice."

Jakuba navštivili prarodiče a jeho a Ondrův otec. Dnes znovu požádali o návštěvu.

Matka Klára Maurerová sedí ve vazbě, její sestra Kateřina, která se podle výpovědi týraného Ondry na útrapách také podílela, byla dnes podle informací České televize vyslechnuta policií.

Sofistikované krytí

V případu však stále zůstává řada otázek. Proč se tak ke svým dětem matka chovala? Jak je možné, že si okolí ničeho nevšimlo?

Ventilačku v Klokánku dokáže otevřít i šikovné dítě. Tudy utekla třináctiletá Anička.
Ventilačku v Klokánku dokáže otevřít i šikovné dítě. Tudy utekla třináctiletá Anička. | Foto: Ludvík Hradilek

Klára Mauerová byla v kontaktu s řadou odborníků, se kterými běžně člověk do styku nikdy nepřijde. Její domácnost kontrolovaly dvě různé sociální pracovnice, se synem Ondřejem byla v pedagogicko-psychologické poradně, sama docházela k psychoterapeutce, a nadto ještě navštívila speciální krizové centrum.

Ti jediní mohli poodhalit tajemství. "Byl to normálně vypadající člověk, má práci, vysokou školu, děti," říká sociální pracovnice Olga Dufkové z brněnského magistrátu. "Nenapadalo by nás to."

Psychoterapeuta Alena Zemanová, ke které Kateřina Mauerová docházela se k jednání své klientky vyjadřovat nechtěla. "Jsem vázána mlčnelivostí," říká. "Určitě mě ale to odhalení překvapilo. Je to ale její soukromá věc."

Stejně tak mlčí i pracovníci Pedagogicko-psychologické poradny v Brně, kde Ondřejovi povolili přechod ze školy do domácího učení.

Podle Věry Bechyňové ze sdružení Střep, které pracuje s rodinami v krizi, je v tomto případě velmi obtížné zpozorovat, že se děje něco špatného. "To se bohužel může stát i při sebelepší sociálně právní ochraně," říká Bechyňová. "Škola, sousedé, spolupracovníci neměli žádné náznaky. Ze své praxe vím, že čím je člověk inteligentnější, tím sofistikovaněji také skrývá vlastní patologie."

 

Právě se děje

Další zprávy