Vojenskému letounu se v Čáslavi samovolně katapultovala sedačka, nikdo nebyl zraněn

Jan Richter
9. 11. 2018 15:45
Dvoumístnému cvičnému letounu L-159 T2 se ve středu na základně českého vojenského letectva v Čáslavi samovolně vystřelila jedna ze dvou pilotních sedaček. Při incidentu, který se podle mluvčí Generálního štábu Magdaleny Dvořákové stal v poledne 7. listopadu při údržbě stroje, nebyl nikdo zraněn.
Lehký bojový letoun L-159.
Lehký bojový letoun L-159. | Foto: Jan Mudra

"V hangáru 21. základně taktického letectva Čáslav došlo k vystřelení pilotní sedačky přes otevřený kryt. Sedačka dopadla vedle letounu," uvedla Dvořáková s tím, že se nehoda obešla bez zranění. Kolem stojícího letounu se podle informací Aktuálně.cz pohybovalo několik lidí.

Příčiny nehody, způsobená škoda a další okolnosti jsou předmětem šetření, které provádí Odbor dozoru nad vojenským letectvím Ministerstva obrany a Vojenské policie. Další dotazy odmítla mluvčí generálního štábu s odkazem na probíhající vyšetřování zodpovědět.

"Aero Vodochody plně spolupracuje na zjišťování příčin události. Po dobu průběhu tohoto šetření nemůžeme sdělit bližší informace," uvedl mluvčí společnosti Tobiáš Tvrdík.

Letoun L-159 T2, u něhož k nehodě došlo, je prvním ze tří dvoumístných cvičných strojů, které má Aero Vodochody dodat českému vojenskému letectvu do konce letošního roku. Armáda si je objednala před dvěma lety za celkem 553 milionů korun. Aero Vodochody tato letadla sestavuje ze zakonzervovaných bitevníků L-159 Alca.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy