Praha - Hned dvěma návrhy na zákaz kouření v restauracích se v úterý zabývali poslanci. Velká protikuřácká novela z pera ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka řeší kromě běžných cigaret i ty elektronické nebo ceny nápojů v restauracích. Jednoduchý návrh poslance Radka Vondráčka z ANO zakazuje kouření v restauracích jednou větou.
U obou návrhů se sice očekávala poměrně vzrušená debata, podle předběžné dohody šéfů jednotlivých klubů se ale počítalo s tím, že poslanci zákon do druhého čtení pošlou. Opozice však nakonec jednání zastavila obstrukcemi a před osmou hodinou večer si šéf topkařů Miroslav Kalousek vzal pauzu, po něm to samé udělal i Úsvit.
To rozlítilo předsedu klubu ČSSD Romana Sklenáka. "To, co předvedl pan Kalousek dokazuje, že se s některými nedají dělat dohody. Tohle byla poslední přestávka, kterou jsme odhlasovali," prohlásil. Zároveň naznačil, že koalice neumožní takzvané opoziční okénko, s nímž se počítalo na příští úterý. Místo toho se sněmovna vrátí k možnému zákazu kouření.
Zakažme i styk, křičel Jandák
První čtení zákonů provázely emotivní výstupy poslanců. Například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se rozhodl protestovat proti regulaci elektronických cigaret. Na jednání Sněmovny si stoupl k ministrovi Němečkovi a foukal mu do obličeje páru ze své elektronické cigarety. "Takový test jste určitě ještě nepodstoupil, jinak byste zákaz elektronických cigaret nenavrhoval,“ komentoval to Kalousek.
Sociální demokrat Vítězslav Jandák se na svého stranického kolegu Němečka dokonce rozkřičel. "Napálíte jenom kuřáky. Jak to, že tam není omezení spotřeby tlustého masa? Další věc, která ohrožuje tento národ od nepaměti, jsou polibky. Kolik miliard mikrobů se přenese? Co jste proti tomu udělali? Dál bych styk povolil jednou za tři roky jen za účelem zplození dítěte," rozčiloval se poslanec.
Němečkův zákon měl podle původních plánů ministerstva zdravotnictví platit už od ledna příštího roku. Koalice ho ale nedokázala včas protlačit Sněmovnou. Němeček uvedl, že zákon by měl platit nejpozději v polovině příštího roku. "To je maximální termín, předpokládám, že by to mělo být schváleno už na jaře," řekl deníku Aktuálně.cz.
Podporu oběma návrhům už vyhlásilo hnutí ANO i lidovci. "Vládní návrh pro nás má prioritu, i když je komplikovanější a bude u něj ještě velká diskuse. Kdyby náhodou neprošel, podpoříme náš vlastní návrh," uvedl šéf zdravotnického výboru Rostislav Vyzula z ANO.
"Celý klub podpoří jak vládní protikuřácký zákon, tak poslanecký návrh poslance Vondráčka - ten je sice užší, ale podstatu obsahuje," uvedl šéf klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Sociální demokraté uvedli, že společné projednání obou návrhů nepreferují, ale ustoupili koaličním partnerům.
"Poměr zastánců a odpůrců tohoto zákona se mění. Nyní bych řekl, že většina klubu podporuje vládní návrh zákona. Nicméně jsme se dohodli, že nikdo z poslanců nebude hlasovat pro případné zamítnutí tohoto návrhu," uvedl šéf klubu ČSSD Roman Sklenák.
Boj o elektronické cigarety
Podle očekávání ani jeden z návrhů nepodpoří pravicová ODS, podle které jde o omezování svobody. "Pro nás nejsou argumenty, proč by se mělo kouření plošně zakázat, přesvědčivé. Není problém jít na oběd nebo večeři s dětmi někam, kde se nekouří," uvedl předseda strany Petr Fiala.
Při projednávání Němečkova návrhu se očekává tvrdý boj kvůli několika sporným opatřením, která vadí i koaličním poslancům. Jde například o zákaz elektronických cigaret na veřejných místech, vodních dýmek v čajovnách nebo nařízení, že restaurace musí nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo. "Jsem připraven podpořit některé návrhy, jako například mírnější regulaci elektronických cigaret," připustil Němeček.
Ještě předtím, než se zákon vůbec dostal na program Sněmovny, už nespokojení poslanci připravili několik návrhů, jak ho změnit. Několik poslanců přišlo s myšlenkou, která nemá v Evropě obdoby - aby se zákaz nevztahoval na obce do 500 obyvatel. Ostře proti takové výjimce je ministerstvo zdravotnictví.
Další poslanci by si zase přáli, aby o zákazu kouření v obcích s jednou restaurací mohl rozhodovat starosta. Výhrady k Němečkovu návrhu už oznámili i senátoři, hrozí tak, že se norma bude z horní komory vracet zpět poslancům. Naopak prezident Miloš Zeman už oznámil, že normu podepíše, ačkoli ji považuje za nesmyslnou.