Umělci kritizují zákaz kouření. Petici platí tajený investor

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Vojtěch Blažek, Kristýna Zemanová
2. 7. 2015 6:03
Pod petici Právo volby, která chce zastavit chystaný protikuřácký zákon, se podepsalo dvacet tisíc lidí. V pozadí se rýsuje zájem tabákové lobby.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Hosté zábavného pořadu televize Prima Kdo je kdo mají při běžném natáčení jako jediný úkol uhádnout jména známých osobností. Nedávno pro ně ale měl moderátor Petr Vondráček po poslední klapce speciální požadavek - podpořit jeho petici proti plánovanému zákazu kouření.

V zákulisí tak získal podpisy Dany Morávkové, Martina Dejdara, dua Těžkej Pokondr nebo Martina Zounara. "Petici jsem podepsala při točení pořadu, kde jsme se o tom bavili. Měli jsme shodný názor,“ řekla další z petentek, herečka Alice Bendová, známá například ze seriálu Rodinná pouta.

Petici zorganizovalo občanské sdružení Smoking S, které před více než dvěma lety založil právě Vondráček s dalším umělcem Markem Libertem. Jejich kontakty v showbyznysu přitáhly i další známé podporovatele – na květnovém koncertu v pražské Lucerně za jejich věc vystoupili zpěváci Petr Kolář, Jan Kalousek nebo skupina Hamleti Aleše Hámy. Protestovali mimo jiné i kvůli tomu, že zákon by umožnil zákaz kouření i na koncertech či festivalech.

Petici zaštítěnou českými umělci už podepsalo více než dvacet tisíc lidí. Jenže v pozadí akce, která se prezentuje jako hnutí nespokojených občanů, se rýsují zájmy tabákové lobby. Podpisy pod petici neshánějí jenom organizátoři, ale i profesionální firma, kterou si zaplatil utajený investor.

Nejvíc podpisů přibývá v posledních týdnech – poslanci totiž mají v brzké době projednat vládní návrh na úplný zákaz cigaret v restauracích. A rozhodování o protikuřáckých zákonech v Česku tradičně provází tvrdý lobbing.

Prokuřácká brigáda

"Hledáme zájemce o novou brigádu – sběr podpisů do petice proti zákazu kouření v restauracích. Nabízíme 70,- Kč za jeden kompletně vyplněný dotazník s 20 respondenty,“ napsala na konci června firma Promotéři.eu svým hosteskám s dodatkem, že klient potřebuje během několika dnů nasbírat alespoň dvě tisícovky podpisů v Praze a Brně.

Kdo je oním tajemným klientem, nechtějí prozradit organizátoři ani najatá agentura. "O firmě Promotéři.eu opravdu nic nevím. Každý den mi chodí poštou obálky s podepsanou peticí a nemám čas ani potřebu zjišťovat, kdo podpisy nasbíral,“ odbývá dotazy Libert.

Podle informací Aktuálně.cz však za placeným sběrem podpisů stojí jedna z firem z tabákového byznysu. Tři přední společnosti - Philip Morris, Japan Tobacco International a Imperial Tobacco - popřely, že by měly s občanským sdružením a jejich peticí něco společného. Čtvrtá, British American Tobacco, nechala otázky bez odpovědi.

Šéf spolku Libert popírá, že by akci finančně podporovaly tabákové firmy, prý by ale jejich peníze uvítal. "Ještě před deseti lety to bylo všude na světě běžné, ale dnes jako by všichni měli trochu strach. Nevím před čím. Je to legální byznys, navíc regulovaný,“ myslí si Libert.

"Že by za tím byla nějaká levárna? Takhle jsem vůbec neuvažovala. Mně za to nikdo neplatil ani nic jiného nedával. Dál se angažovat nehodlám, nemám na to čas,“ tvrdí Bendová.

Zpěvák Kalousek si prý alespoň vymínil, aby se tabákové koncerny přímo nepropagovaly na koncertu, kde vystupoval. "Upřímně: nejsem naivní, abych nevěděl, že do takových akcí můžou investovat tabákové firmy. Kdyby byla nějaká propagace přímo na koncertu, tak bych to odmítl,“ uvedl zpěvák.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy