Umělci kritizují zákaz kouření. Petici platí tajený investor

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Vojtěch Blažek, Kristýna Zemanová
2. 7. 2015 6:03
Pod petici Právo volby, která chce zastavit chystaný protikuřácký zákon, se podepsalo dvacet tisíc lidí. V pozadí se rýsuje zájem tabákové lobby.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Hosté zábavného pořadu televize Prima Kdo je kdo mají při běžném natáčení jako jediný úkol uhádnout jména známých osobností. Nedávno pro ně ale měl moderátor Petr Vondráček po poslední klapce speciální požadavek - podpořit jeho petici proti plánovanému zákazu kouření.

V zákulisí tak získal podpisy Dany Morávkové, Martina Dejdara, dua Těžkej Pokondr nebo Martina Zounara. "Petici jsem podepsala při točení pořadu, kde jsme se o tom bavili. Měli jsme shodný názor,“ řekla další z petentek, herečka Alice Bendová, známá například ze seriálu Rodinná pouta.

Petici zorganizovalo občanské sdružení Smoking S, které před více než dvěma lety založil právě Vondráček s dalším umělcem Markem Libertem. Jejich kontakty v showbyznysu přitáhly i další známé podporovatele – na květnovém koncertu v pražské Lucerně za jejich věc vystoupili zpěváci Petr Kolář, Jan Kalousek nebo skupina Hamleti Aleše Hámy. Protestovali mimo jiné i kvůli tomu, že zákon by umožnil zákaz kouření i na koncertech či festivalech.

Petici zaštítěnou českými umělci už podepsalo více než dvacet tisíc lidí. Jenže v pozadí akce, která se prezentuje jako hnutí nespokojených občanů, se rýsují zájmy tabákové lobby. Podpisy pod petici neshánějí jenom organizátoři, ale i profesionální firma, kterou si zaplatil utajený investor.

Nejvíc podpisů přibývá v posledních týdnech – poslanci totiž mají v brzké době projednat vládní návrh na úplný zákaz cigaret v restauracích. A rozhodování o protikuřáckých zákonech v Česku tradičně provází tvrdý lobbing.

Prokuřácká brigáda

"Hledáme zájemce o novou brigádu – sběr podpisů do petice proti zákazu kouření v restauracích. Nabízíme 70,- Kč za jeden kompletně vyplněný dotazník s 20 respondenty,“ napsala na konci června firma Promotéři.eu svým hosteskám s dodatkem, že klient potřebuje během několika dnů nasbírat alespoň dvě tisícovky podpisů v Praze a Brně.

Kdo je oním tajemným klientem, nechtějí prozradit organizátoři ani najatá agentura. "O firmě Promotéři.eu opravdu nic nevím. Každý den mi chodí poštou obálky s podepsanou peticí a nemám čas ani potřebu zjišťovat, kdo podpisy nasbíral,“ odbývá dotazy Libert.

Podle informací Aktuálně.cz však za placeným sběrem podpisů stojí jedna z firem z tabákového byznysu. Tři přední společnosti - Philip Morris, Japan Tobacco International a Imperial Tobacco - popřely, že by měly s občanským sdružením a jejich peticí něco společného. Čtvrtá, British American Tobacco, nechala otázky bez odpovědi.

Šéf spolku Libert popírá, že by akci finančně podporovaly tabákové firmy, prý by ale jejich peníze uvítal. "Ještě před deseti lety to bylo všude na světě běžné, ale dnes jako by všichni měli trochu strach. Nevím před čím. Je to legální byznys, navíc regulovaný,“ myslí si Libert.

"Že by za tím byla nějaká levárna? Takhle jsem vůbec neuvažovala. Mně za to nikdo neplatil ani nic jiného nedával. Dál se angažovat nehodlám, nemám na to čas,“ tvrdí Bendová.

Zpěvák Kalousek si prý alespoň vymínil, aby se tabákové koncerny přímo nepropagovaly na koncertu, kde vystupoval. "Upřímně: nejsem naivní, abych nevěděl, že do takových akcí můžou investovat tabákové firmy. Kdyby byla nějaká propagace přímo na koncertu, tak bych to odmítl,“ uvedl zpěvák.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy