Praha - Prezidentská kandidátka a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková podala na ministerstvo vnitra návrh na opravu podle ní "zjevných chyb" v počítání podpisů pod peticí. Vnitro vyzvala, aby chybu opravilo.
Nechce prý zatím na postup úřadu podávat žalobu. Bobošíková a místopředseda Suverenity Václav Musílek to oznámili na pondělní tiskové konferenci v Praze.
Jenže ministerstvo vnitra hodlá rozhodnutí nechat právě až na soudu. "Pravděpodobně budeme čekat až na rozhodnutí soudu. Avizovali jsme, jak budeme při kontrole vzorků postupovat. Je na soudu, aby rozhodl, že je to špatně," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
Chyba podle místopředsedy Suverenity Václava Musílka spočívá v tom, že ministerstvo při kontrole podpisů sečetlo procenta chybovosti obou vzorků, místo aby je zprůměrovalo. Stejný názor mají i mnozí respektovaní právníci a matematici.
Suverenita vyzvala ministerstvo, aby podpisy pod peticí požadující kandidaturu Bobošíkové přepočítalo podle druhého vzorce. Pak by Bobošíkové počet platných podpisů stačil.
"Jsme překvapeni chybnou interpretací ministerstva vnitra a obhajobou tohoto neobhajitelného principu. Není možné, aby při jakémkoliv výkladu zákona docházelo k nesmyslným závěrům, kdy by počet podpisů dokonce mohl být nižší než nula," uvedl na tiskové konferenci místopředseda Suverenity Václav Musílek.
Vnitro podle něj mělo chybu již dávno odstranit "z úřední povinnosti". Musílek rovněž postrádá jakékoliv stanovisko ministra vnitra Jana Kubiceho. Připomněl, že postup ministerstva se již stal terčem vtipů na internetu, což podle něj "oslabuje nejen státní správu, ale i stát jako celek".
"Žaloby, které volbu oddálí, považujeme až za poslední řešení současné situace, které bychom si nepřáli," dodala k tomu Bobošíková.
Podobný osud potkal i Dlouhého a Okamuru. Jejich šance jsou ale menší
Ministerstvo vnitra do přímé volby prezidenta nepustilo kromě Bobošíkové ani ekonoma Vladimíra Dlouhého a podnikatele a senátora Tomia Okamuru. Podle úřadu tito tři kandidáti sice předali petici s více než 50 000 podpisy, měli v ní ale příliš mnoho chybných údajů. Vyřazení uchazeči o Hrad se mohou odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).
Už v pátek uvedl Vladimír Dlouhý, že se obrátí na Nejvyšší správní soud. Jemu by přitom nestačilo, kdyby vnitro zvolilo mírnější způsob odebírání neplatných podpisů. Tomio Okamura oznámí svůj další postup v pondělí po 14. hodině. Ani u něj by však mírnější varianta počítání k 50 tisícům podpisů nevedla.
Nejblíže postupu do prvního kola volby byla po odečtení neplatných hlasů Jana Bobošíková, které vnitro uznalo 45 429 hlasů z 59 191 odevzdaných. Vysokou chybovost naopak měli Okamura s Dlouhým, u kterých se pohybovala i kolem 20 procent.
Okamura odevzdal 61 966 podpisů, uznáno mu bylo ovšem jen 35 751 hlasů. Dlouhému z odevzdaných 59 165 podpisů zbylo 38 687.
Jak postupovalo vnitro
Nesprávné podpisy našlo ministerstvo vnitra tak, že ze dvou zkoumaných vzorků u každého kandidáta sečetlo procentuální chybu a od toho odvodilo údajný skutečný počet chybných podpisů. Druhý způsob, označovaný experty na ústavní právo i mnoha politiky za logický, tedy to, že by se ze dvou vzorků udělal průměr a od něj odvinul odhad chyb v celé petici, Henych a jeho lidé nepoužili.
"Odporuje to pravidlům logiky. A nemá šanci obstát před jakýmkoli soudem," řekl Aktuálně.cz ústavní právník Vladimír Balaš, který přednáší na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a v minulosti vedl i Ústav státu a práva Akademie věd.
Za nejčastější chybu Henych označil to, že petice podepisovali lidé mladší 18 let či petenti bez české státní příslušnosti. Objevovaly se i případy, kdy na petici figurovali lidé, kteří zemřeli ještě před jejím vznikem nebo uvedli neexistující adresu.