Volba prezidenta se zvrhla v boj o matematický vzorec

Domácí Domácí
23. 11. 2012 18:18
Ministerstvo zveřejnilo výsledky kontrol podpisových archů, použilo ale špatný vzorec
Pokud by ministerstvo vnitra procentuální chybu zjištěnou ve dvou kolech kontroly podpisů nesčítalo, ale zprůměrovalo, měla by Jana Bobošíková přes 50 tisíc platných podpisů
Pokud by ministerstvo vnitra procentuální chybu zjištěnou ve dvou kolech kontroly podpisů nesčítalo, ale zprůměrovalo, měla by Jana Bobošíková přes 50 tisíc platných podpisů | Foto: Vojtěch Marek

Praha - První přímé prezidentské volby v České republice se změnily v souboj o výklad zákona a smysl matematického výpočtu, který ministerstvo vnitra použilo při vyřazování neplatných podpisů pod petičními archy.

Ministerstvo se rozhodlo vyřadit z voleb tři kandidáty: Janu Bobošíkovou, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamuru. Na základě vzorečku, který použilo, však označilo za neplatný zhruba dvojnásobek podpisů než mělo.

Součet místo průměru

Ministerstvo vnitra zkoumalo ve dvou kolech kontrolní vzorek podpisů u každého kandidáta. Pokud i druhý vzorek vykázal chybovost větší než tři procenta, odečetlo od celkového počtu občanů podepsaných na petici takový počet, který procentuálně odpovídal chybovosti v obou kontrolních vzorcích.

Co říká zákon a důvodová zpráva

  • Znění schváleného zákona:"Zjistí-li Ministerstvo vnitra, že druhý kontrolní vzorek vykazuje chybovost u 3 % nebo více než 3 % občanů podepsaných na petici, odečte od celkového počtu občanů podepsaných na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích.
  • Vysvětlení v důvodové zprávě: "Zjistí-li Ministerstvo vnitra, že druhý kontrolní vzorek vykazuje chybovost u více než 3 % občanů podepsaných na petici, odečte od celkového počtu občanů podepsaných na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích (například bude-li chybovost v obou kontrolních vzorcích takto zjištěná celkem 10 %, odečítá se 10 % občanů podepsaných na petici).

Úředníci ministerstva se však rozhodli zjištěná procenta chybných podpisů z obou kol sčítat, nikoli je zprůměrovat. Pokud by při uplatnění tohoto výpočtu byl u některého kandiáta podíl chybných podpisů více než padesát procent, dostalo by se ministerstvo vnitra ve finále na záporný počet platných podpisů.

Nový výpočet vrací do hry Bobošíkovou

V případě, že by byl uplatněn zprůměrovaný výpočet za obě kola kontroly, dostala by se Jana Bobošíková těsně nad hranici 50 tisíc platných podpisů, měla by o 810 podpisů víc, než požaduje zákon.

Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý by zůstali pod zákonnou hranicí o zhruba tisíc podpisů.

Ministerstvo svůj postoj hájí odkazem na důvodovou zprávu k zákonu.

Podle mluvčího ministerstva Pavla Nováka je výpočet učiněn správně v souladu s tím, jak byl zákon sepsán a jaká byla politická shoda. Podle něj o tom byli informováni volební zmocněnci a upozorňovalo se na to i v důvodové zprávě k zákonu.

Jak rozhodne soud?

Podle ústavního právníka Vladimíra Balaše není výklad v důvodové zprávě závazný, i když funguje jako interpretační pomůcka. "Pro soud je relevantní to, jak je zákon napsán," komentoval dovolávání se důvodové zprávy, se kterou zákon putoval z ministerstva k zákonodárcům.

Vnitro připouští, že konečné slovo v interpretaci bude mít Nejvyšší správní soud. "Je na Nejvyšším správním soudu, ke které interpretaci se přikloní," dodává mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Vladimír Dlouhý už v první reakci na oznámení ministerstva vnitra uvedl, že výpočet, který úřad použil, je chybný, a on se proto odvolá k Nejvyššímu správnímu soudu. A to přesto, že i nový propočet ho nechává pod zákonem požadovanou padesátitisícovou hranicí.

Ředitel odboru ministerstva vnitra Václav Henych sice postup svého úřadu hájil s tím, že zákon byl od počátku takto koncipován. Podrobí se ale výkladu Nejvyššího správního soudu.

Ústavní soud až poté

Teprve po verdiktu Nejvyššího správního soudu mohou přijít stížnosti k rukám Ústavního soudu. Jeho předseda Pavel Rychetský už dříve připustil, že posuzování stížnosti některého z prezidentských kandidátů by volbu mohlo oddálit.

"Nejraději bychom byli, kdyby žádné podání nepřišlo a pokud ano, tak, že se je podaří vyřídit v krátkém horizontu tak, aby to konání první přímé prezidentské volby neohrozilo," řekl v pátek optimisticky Rychetský.

Nejrychleji může Ústavní soud odmítnout neoprávněná podání. U "meritorních přezkumů" soud vyžaduje vyjádření jednotlivých stran i Nejvyššího správního soudu. Pokud by Ústavní soud přezkoumával zákon o prezidentských volbách, dával by lhůtu k vyjádření i Senátu a Poslanecké sněmovně.

Jana Bobošíková oznámila, že se dál považuje kandidátku na prezidentku a hodlá se bránit všemi dostupnými právními prostředky, třeba až podáním k Evropskému soudu pro lidská práva.

Nejzdrženlivěji se vyjdářil Tomio Okamura, který chce nejdříve důvodovou zprávu ministerstva vnitra prostudovat a v pondělí oznámí další postup.

Spor o vzorek

V pátek v podvečer pak zástupci sdružení KohoVolit.eu přišlo s další připomínkou, která přepočítávání podpisů zpochybňuje. Podle nic je příliš velký rozdíl mezi podíly neplatných podpisů mezi prvním a druhým vzorkem, což ukazuje na to, že nedocházelo ke kontrole při stejných podmínkách.

"U Jany Bobošíková je šance, že oba vzorky byly vybrány a následně vyhodnoceny úplně stejně, astronomicky malá, jako kdybyste 30krát za sebou hodili mincí a pokaždé padl orel," tvrdí matematik Michal Škop.

"U Tomio Okamury odpovídá šance patnácti totožným hodům mincí a u Vladimíra Dlouhého osmi hodům mincí. U ostatních kandidátů se proces zdá být v pořádku, ač i u Jana Fischera a Zuzany Roithové je to 'na hraně'," dodává.

Právě k Nejvyššímu správnímu soudu se nyní mohou kandidáti, které ministerstvo odmítlo pro volbu prezidenta zaregistrovat, odvolat. Soud bude mít na rozhodnutí 15 dní.

 

Právě se děje

Další zprávy