Bobošíková sklidila v KSČM potlesk. Podporu ale ne

Martina Machová Martina Machová
4. 1. 2013 11:34
Jana Bobošíková přiznává, že není levicová politička, jak požadují komunisté
Jana Bobošíková.
Jana Bobošíková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po prezidentských kandidátech Miloši Zemanovi a Jiřím Dienstbierovi přišla do sídla českých komunistů v ulici Politických vězňů na poslední chvíli i Jana Bobošíková.

Tu do klání o Hrad vrátilo rozhodnutí Nejvyššího soudu, který jí oproti ministerstvu vnitra uznal 50 tisíc podpisů na petici za zvolení.

"Zastávám názor, že prezident republiky by se měl snažit nalézt styčné body se všemi součástmi politického spektra," řekla Bobošíková.

Vedení KSČM ale názor nezměnilo a pro nadcházející prezidentskou volbu svým stoupencům nikoho jmenovitě nedoporučilo. Lidé by měli volit levicové kandidáty, řekl novinářům po dnešním slyšení kandidátky na Hrad Jany Bobošíkové předseda komunistů Vojtěch Filip.

KSČM podle něho ani nerozšířila své usnesení, v němž uvádí, že ji o podporu požádali Miloš Zeman a Jiří Dienstbier.

"Zeptal jsem se členů výkonného výboru, jestli chtějí měnit rozhodnutí, a protože se paní Bobošíková deklarovala jako pravicový kandidát, tak jednoznačně změnu nikdo ani nepožadoval," uvedl Filip.

Potlesk jako odměna

Bobošíková před svou návštěvou zaslala vedení KSČM otevřený dopis, ve kterém žádala, aby jim mohla představit svou vizi výkonu funkce prezidenta, a to i přes to, že si je vědoma rozdílných názorů.

"Nejsem, na rozdíl od Vás, stoupencem kolektivismu, významné role státu v ekonomice, ani vysoké úrovně přerozdělování vytvořeného bohatství," píše v dopise Bobošíková a zdůrazňuje, že není levicovým politikem.

Slyšení trvalo asi půl hodiny, během které kandidátka odpovídala na otázky vedení KSČM. Samotná Bobošíková označila atmosféru debaty za velmi příjemnou, komunisté ji prý při odchodu odměnili potleskem.

Na návštěvě u komunistů.
Na návštěvě u komunistů. | Foto: Vojtěch Marek

Společně při volbě 2008

Bobošíková tento týden upozorňovala na témata, ke kterým se staví obdobně jako komunisté. Například odmítnutí Lisabonské smlouvy.

"Společnou řeč nacházíme rovněž v odmítání nároků vycházejících z popření uspořádání Evropy po druhé světové válce, v pokusech o přepisování dějin a popírání historické pravdy, např. ze strany sudetoněmeckého landsmanšaftu, a to včetně zpochybňování dekretů prezidenta Edvarda Beneše," pokračovala politička.

Podle ní pak právě tyto názory spojily ji s komunisty během jejího působení v Evropském parlamentu nebo při volbě prezidenta v roce 2008, kdy ji KSČM postavila jako svou kandidátku, čímž pomohla zvolení Václava Klause.

Bobošíková ve svém dopise rozebírala i svůj vztah ke komunistické straně a její historii. Tvrdí, že nemá potřebu KSČM a její voliče ostrakizovat, už jen kvůli tomu, že ve svobodných volbách dosáhli voličské podpory 15 procent.

"Na rozdíl od jiných nevidím ve Vaší straně riziko pro demokratický vývoj České republiky, na rozdíl od jiných neztotožňuji Vaši stranu s předlistopadovou KSČ," píše rovněž.

 

Právě se děje

Další zprávy