Balbínovci vylepili billboardy: Fischer jako milicionář

ČTK ČTK
31. 12. 2012 17:37
Billboardy nesou nápisy "V KSČ byl, ale v Lidových milicích ne !?!" a "Věrni zůstaneme"
Fischer jako milicionář
Fischer jako milicionář | Foto: ČTK

Praha - Neparlamentní Balbínova poetická strana nechala vyrobit billboardy, na nichž je prezidentský kandidát Jan Fischer vyobrazen v uniformě komunistických Lidových milicí vedle nápisů "V KSČ byl, ale v Lidových milicích ne !?!" a "Věrni zůstaneme".

Strana vyzvala Fischera, aby prezidentskou kandidaturu vzdal, sdělila. Fischer spekulace o svém účinkování v předlistopadových milicích odmítl.

Kritici Fischerovi dlouhodobě vyčítají, že před rokem 1989 byl členem komunistické strany. Balbínova strana ho podezřívá i z toho, že byl v milicích. "Pochopili jsme, že s Vámi nejenom přichází bývalý člen KSČ, ale především myšlení Lidových milicí," uvedla strana.

Fischer nařčení odmítá

Fischer odmítl, že by za socialismu byl milicionářem. "V Lidových milicích jsem nikdy nebyl a nikdy bych do nich nevstoupil. Ostatně kdyby tomu tak bylo, nemohl bych být držitelem lustračního osvědčení a vykonávat funkce, které jsem v minulosti vykonával," uvedl Fischer v pondělním prohlášení.

Použití své fotografie v kontextu s informací o účinkování v ozbrojené složce komunistického Československa v reakci pro ČTK označil za "velmi nefér a neetické".

Balbínovci nechali plakáty vyrobit v reakci na odstranění jiných billboardů, které poukazovaly na kandidátovu komunistickou minulost. Fischer na nich byl vyobrazen s textem "Ti nejschopnější byli v KSČ".

Podle strany stojí za odstraněním velkoplošných plakátů Fischerův tým. Podle mluvčí kandidátovy kanceláře Jany Víškové billboardy odstranila propagační firma poté, co ji Fischer upozornil na to, že porušují několik zákonů.

Poetická strana prý nemá s předcházející kampaní nic společného. Odstranění billboardů ale podle ní ukazuje, že Fischer a jeho tým se o Hrad ucházejí s myšlením Lidových milicí. "Uniformu Lidových milicí, kterou máte na billboardu na sobě, chápejte jako metaforu Vašeho myšlení," napsala strana v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Server týden.cz v polovině prosince upozornil na propojení billboardů s nápisem "Ti nejschopnější byli v KSČ" s Balbínovou poetickou stranou, která se k nim oficiálně nehlásí. Podle serveru bylo zadavatelem inzerce grafické studio Sprinter. Jednatelem studia je stranický ekonom Petr Borka, uvedl týden.cz.

Podle internetových stránek Moderní dějiny byly Lidové milice dělnické bojové jednotky, o jejichž vzniku rozhodl ústřední výbor Komunistické strany Československa. Původně Dělnické milice byly určeny na obranu průmyslových podniků a na zastrašování politických protivníků. V období nepokojů byly milice nasazovány společně s policií a vojskem proti demonstrantům.

 

Právě se děje

Další zprávy