Praha - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čelí trestnímu oznámení. To na něj podal syn ruského podnikatele Stanislav Torubarov kvůli povolení k vydání otce zpátky do Ruska.
Podle Torubarova Blažek postupoval nezákonně, protože o vydání rozhodl, aniž úřady vyřídily otcovu žádost o azyl.
Ministerstvo považuje tvrzení za nesmyslné a nepravdivé. Blažek podle své mluvčí Štěpánky Čechové povolil vydání v souladu s trestním řádem, rozhodnutí navíc potvrdil postupně krajský, vrchní i Ústavní soud.
Na případ vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova do jeho vlasti upozornila Česká televize. Podle ní se Torubarovova rodina obává pomsty ze strany ruské mafie.
Mužův právník Milan Hulík uvedl, že restauratér z Volgogradu se doma dostal do konfliktu s policií a tajnou službou, které po něm vymáhaly výpalné. Odjel do Rakouska, které ho Rusku odmítlo vydat. Poté, co požádal o azyl v Česku, byl loni v březnu zatčen a letos 2. května vydán do Ruska.
Ministerstvo: rozhodly i soudy
Server Lidovky.cz uvedl, že Torubarovův syn podal kvůli povolení k vydání trestní oznámení na ministra Blažka, protože věří, že politik nedodržel zákony a mezinárodní dohody o vydávacím řízení.
Ministerstvo ale takové tvrzení odmítá. Torubarovovi podle Čechové ke dni vydání nebyla udělena žádná mezinárodní ochrana. Vydání by bylo nepřípustné právě pouze v případě, pokud by ji měl.
"O přípustnosti vydání do Ruské federace rozhodly nejen Krajský soud v Brně a Vrchní soud v Olomouci, ale překážku vydání neshledal ani Ústavní soud, když ústavní stížnost pana Torubarova napadající rozhodování českých soudů pro údajné porušení jeho ústavně zaručených základních práv odmítl jako neopodstatněnou," napsala v tiskové zprávě mluvčí úřadu.
Ministr podle ní rozhodl o vydání Torubarova proto, že se od rozhodnutí soudů neobjevila žádná relevantní informace, která by vedla k opačnému závěru.
Rusko Torubarova viní z finančních machinací
Třiapadesátiletý Torubarov byl v letech 2006-2008 ředitelem a spolumajitelem volgogradské společnosti Elvis Pljus, která ve městě provozuje bar a restauraci.
Ruská prokuratura ho obviňuje, že se v té době dopustil finančních machinací a poškodil ostatní vlastníky. Podle ruského tisku získal bankovní úvěr 25 milionů rublů (16 milionů korun), za který se bez dohody se spolumajiteli zaručil majetkem své firmy. Získané peníze pak údajně použil pro svou osobní potřebu.
V listopadu 2008 navíc Torubarov podle ruských prokurátorů odkoupil podíly ostatních dvou spoluvlastníků podniku za 26 milionů rublů, ale přestože firmu na svou osobu převedl, dlužnou částku nezaplatil.
Sám Torubarov označuje své stíhání za zpolitizované. Tvrdí, že se stal obětí ruského organizovaného zločinu. Od roku 2007 ho prý vydírají agenti ruské kontrarozvědky FSB a zločinci, kteří ho už připravili o velkou částku peněz.
Najali si údajně i profesionálního zabijáka, kvůli němuž musel uprchnout do ciziny. Zatykač na Torubarova byl v Rusku vydán na podzim roku 2010.