Majitel FC Bohemians podal trestní oznámení na Blažka

ČTK ČTK
27. 9. 2012 13:49
Michal Vejsada podezírá ministra spravedlnosti ze zneužití pravomoci
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Majitel FC Bohemians Praha Michal Vejsada podal trestní oznámení na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Řekl to ve čtvrtek s tím, že ho podezírá ze zneužití pravomoci. Ministr totiž vzal zpět kárnou žalobu na místopředsedu Vrchního soudu v Praze Stanislava Bernarda, kterou v květnu podal jeho předchůdce Jiří Pospíšil (ODS).

Bernard působí jako předseda Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR (FAČR), podle Pospíšila byla tato pozice neslučitelná s funkcí soudce.

Vejsada tvrdí, že místopředseda pražského vrchního soudu porušil zákon o soudech a soudcích. Zároveň uvádí, že ministerstvo vydalo k účasti soudců v nepodnikatelských právnických osobách jasné stanovisko, podle kterého nesmí být rozhodci.

Podle Pospíšila to totiž ohrožovalo důvěru v nezávislé a spravedlivé rozhodování soudů. Blažek však uvedl, že angažovanost soudců v různých občanských sdruženích či spolcích může vést k šíření právního vědomí.

Zvláště u fotbalu to prý může být přínosem pro kultivaci sportovního prostředí. Ministerstvo se podle Blažka také nechtělo stát nástrojem konkurenčního souboje klubů.

"Tímto trestním oznámením se jen potvrzuje, že ministerstvo spravedlnosti se mělo stát nástrojem nekalého konkurenčního boje uvnitř Českomoravského fotbalového svazu, což účelem kárných řízení nepochybně není," vzkázal ve čtvrtek skrze svoji mluvčí Petru Hrubou ministr.

Blažek žaloby stáhl

Bernardova kauza byla otevřena na Vejsadův podnět. Klub skončil v konkurzu a vedl řadu sporů. Majiteli se nelíbilo, že stejné spory rozhodují lidé, kteří se znají, nejdříve ve fotbalové asociaci a poté u soudů.

Jeho stížnost se vedle Bernarda týkala i Ľubomíra Klimáčka, Pavla Pikny a Karla Podolky, kteří se kromě soudních sporů zabývali také konflikty v českém vrcholovém fotbale.

Když ale loni v říjnu Pospíšil zveřejnil své negativní stanovisko k tomu, aby soudci rozhodovali i mimo justici, všichni tři své funkce v komisích fotbalového svazu opustili, nebo jejich výkon pozastavili.

Blažek stáhl většinu dosud nevyřešených kárných žalob, které podal Pospíšil. Konkrétně vzal zpět čtyři žaloby na soudce a jednu na státního zástupce. Žádné nové podněty pak k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) ministr neodeslal.

Náměstek Daniel Volák Mladé frontě Dnes řekl, že podle analýzy ministerstva by byl úřad ve sporech příliš často neúspěšný. Některé žaloby jsou prý zbytečné.

Stažené žaloby směřovaly kromě Bernarda také proti státnímu zástupci Ladislavu Letkovi z Vrchního státního zastupitelství v Praze a proti soudcům Vladimíru Mikulovi z Děčína, Benno Eichlerovi z Mostu a Janu Kozákovi z Krajského soudu v Brně.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy