Trojanovice/Praha - Obce v Beskydech vyhrály první kolo v boji proti případné těžbě uhlí pod tamní chráněnou krajinnou oblastí.
Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) po tlaku beskydských starostů a občanských sdružení vypustil z návrhu státní surovinové koncepce plán na průzkum ložiska černého uhlí. Podle obcí by to byl první krok k "vyuhlení Beskyd".
"Výsledkem jednání se zástupci beskydských obcí je dohoda o tom, že upravený text surovinové politiky doprůzkum lokality nebude navrhovat," uvedlo ministerstvo. Podle beskydských obcí se ministerstvo zachovalo správně.
"Stát se tímto rozhodnutím zachoval jako rozumný hospodář a zároveň vydal jasný signál k tomu, aby se mohl celý beskydský region dlouhodobě rozvíjet. Vždyť nejcennějším bohatstvím, které Beskydy mají, není uhlí, ale neporušená příroda a jedinečné kulturní tradice," uvedl Jiří Novotný, starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.
Kromě černého uhlí v Beskydech vadí kritikům surovinové a energetické koncepce, kterou brzy projedná vláda, například plány na prolomení těžebních limitů v severozápadních Čechách nebo zmínky o pokračování těžby uranu. Kritici kvůli tomu dokonce zřídili speciální webovou stránku, kde shromažďují připomínky k těmto strategickým dokumentům.
Ložisko jako strategická rezerva
Ministr Kuba dal zároveň najevo, že se ohromných zásob "černého zlata" pod Beskydami nechce úplně vzdát, byť o jeho případnou těžbu nemá po dobu platnosti navrhované surovinové koncepce zájem. Kuba považuje ložisko Frenštát za rezervu, kterou je potřeba důsledně chránit.
Ložisko Frenštát
- Jde o poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě. Nemalé jsou i zásoby metanu.
- Důl se začal budovat v roce 1981, ale nikdy se v něm uhlí ani plyn netěžily.
- Skládá se ze dvou jam. První má hloubku 943 metrů, druhá 1088 metrů, jsou spojené v hloubce 590 metrů.
- Dobývací prostor leží z velké části v CHKO Beskydy.
- O průzkum ložiska žádá společnost OKD, která se o obě jámy v současnosti stará.
"Současnou prioritou není otvírka nových černouhelných dolů, ale maximální prodloužení životnosti těžených lokalit s cílem dlouhodobě zabezpečit hutní i energetický průmysl využívající černé uhlí a udržet pracovní příležitosti navázané na využívání této strategické suroviny," sdělil Kuba.
Podle ministerstva leží pod Beskydami zhruba 1,6 miliardy tun kvalitního černého uhlí. Takové ložisko je unikátní v celé Evropské unii.
"Lokalita Frenštát je pravděpodobně posledním významným ložiskem koksovatelného a energetického černého uhlí v České republice," uvádí se v původním návrhu surovinové politiky.
"S budoucím vyčerpáním zásob černého uhlí v činných dolech karvinské části ostravsko-karvinské uhelné pánve bude třeba řešit další zásobování české energetiky a hutního průmyslu černým uhlím v dlouhodobé perspektivě," stojí na jiném místě původního dokumentu.
Protestující obce
Proti případné těžbě uhlí v Beskydech se v minulosti vyjádřilo 36 městských a obecních zastupitelstev.
Kromě ohrožení přírody a cestovního ruchu argumentují starostové i tím, že by těžba nebyla slučitelná ani s činností místních průmyslových podniků, které zaměstnávají několik tisíc lidí a na nichž jsou závislé i další firmy.
Těžební společnost OKD odmítá, že průzkum ložiska v Beskydech automaticky znamená těžbu. Tvrdí, že s těžbou ani aktuálně nepočítá.
"Abychom ale mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje, ne 30 let staré odhady," řekl před časem Klaus Dieter Beck, generální ředitel a předseda představenstva OKD.