Praha - Úřady dostanou v dohledné době další nástroj k tomu, aby mohly více regulovat sluneční elektrárny a další obnovitelné zdroje energie.
Umožní to novela energetického zákona z dílny ministerstva průmyslu, kterou schválila vláda a u níž se při projednávání v parlamentu neočekávají závažnější zádrhele. Předloha zavádí dvě novinky, které se dotýkají i obnovitelných zdrojů.
Znovu se po letech zavádí povinná autorizace, kdy každý energetický zdroj o výkonu minimálně jeden megawatt musí dostat certifikát ministerstva průmyslu, bez něhož nemůže být připojen do sítě. Zároveň každý zdroj s výkonem vyšším než 100 kilowattů musí vybaven zařízením, které umožní jeho regulaci.
"Cílem je posílit energetickou bezpečnost České republiky a koncepční vývoj v energetice," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.
Při nezvládnutém rozvoji solárních elektráren, kterých v posledních dvou letech rekordně přibylo, si energetici stěžovali, že jsou tyto zdroje spolu s větrnými elektrárnami prakticky neregulovatelné.
Proto také správce sítě, státní společnost ČEPS před rokem zastavil přijímání nových žádostí na připojování nových solárních a větrných elektráren.
Licence bez odvolání
Mluvčí Pavel Vlček konstatoval, že ministerstvo průmyslu a obchodu vystaví autorizaci novému zdroji například na základě toho, jestli je nová elektrárna v souladu s platnou Státní energetickou koncepcí.
"Důležité budou i další aspekty, jako je například kapacita sítě v daném místě," dodal Vlček.
Navrhovanou novelu energetického zákona kritizuje Eduard Sequens ze sdružení Calla, který byl členem někdejší Pačesovy energetické komise.
"Nastavení spodní hranice pro znovuzavedenou státní autorizaci na pouhý jeden megawatt je zneužití tohoto nástroje pro regulaci malých zdrojů energie," řekl Aktuálně.cz Sequens, podel něhož se tato opatření bude týkat kogeneračních jednotek na zemní plyn i bioplyn nebo také na každou větrnou elektrárnu.
"Opatření je tak v přímém rozporu se dvěma evropskými směrnicemi, které žádají jednodušší povolovací procesy pro malé decentralizované nebo obnovitelné zdroje energie. S evropskou legislativou je v rozporu i fakt, že proti neudělení autorizace se není možné odvolat," dodal Sequens.
Nástroj na odpojování slunce a větru
Sequens upozornil, že povinnost vybavit energetické zdroje nad 100 kilowattů zařízením umožňujícím dispečerské řízení se může lehce stát nástrojem, jak bez adekvátní náhrady odstavovat sluneční a větrné elektrárny z provozu.
"Obě opatření posílí dnešní nevyhovující centralizovanou podobu české elektroenergetiky," dodal Sequens.
Není to bič na solární elektrárny
Mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček odmítl, že by novela energetického zákona byly bičem na solární elektrárny a další obnovitelné zdroje.
"Podmínky pro racionální využití solárních elektráren jsou už dostatečně nastaveny jak výkupní cenou, tak maximálním výkonem s podporou 30 kilowattů," řekl Aktuálně.cz Vlček.
"Drtivá většina dalších obnovitelných zdrojů spadá do kategorie pod jednu megawattu s výjimkou velkých vodních a větrných elektráren. Obnovitelné zdroje tedy mají naopak jednodušší pvolovací proces než klasické, velké zdroje," dodal Vlček.
Odmítl, že by opatření k regulaci zdrojů vedlo k hromadnému vypínání obnovitelných zdrojů.