Populární náhrada taneční drogy extáze může být smrtelná, zjistili vědci

ČTK ČTK
25. 5. 2016 9:48
Droga MDAI, která bývá užívána jako náhrada taneční drogy extáze, je podle vědců daleko nebezpečnější, než se předpokládalo. Při podkožní aplikaci byla již při dávce 40 mg/kg u testovaných potkanů smrtelná. Příčinou úmrtí testovaných zvířat byl otok mozku a multiorgánové selhání, a to většinou již do hodiny od aplikace drogy. Oblíbená a podle uživatelů relativně bezpečná droga má při určitém podání fatální následky.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Populární droga MDAI, známá jako mindy nebo sparkle, je podle vědců nečekaně toxická. Zjistili, že tato látka, přestože ji uživatelé popisují jako relativně bezpečnou, je při určitém způsobu podání nebezpečná a smrtelná až v 90 procentech případů. Droga bývá užívána jako obdoba extáze (MDMA), která je velmi oblíbená u mladých lidí žijících nočním životem. "Podle výzkumu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) je tak užívání MDAI v porovnání s extází mnohem riskantnější," řekl vedoucí lékařského týmu Tomáš Páleníček.

"Uživatelé sami popisují účinky MDAI jako ne příliš silné, což vede k nutkání vzít si drogy hodně, nebo ji zkombinovat s jinou. Přitom jsou již evidována úmrtí i po samotném MDAI. Varujeme tedy veřejnost před touto drogou. Injekční podání MDAI je pak zvláště nebezpečné," uvedl.

Sérii pokusů provedli vědci na potkanech. Podle Páleníčka zkoumají účinky a dopady řady nových rekreačních drog, protože se o nich ví zatím jen málo. Chtějí zjistit, jak ovlivňují chování, mozek a celé tělo.

"Vyvolává takzvaný serotoninový syndrom, což je velmi obávaná komplikace, ke které může dojít v souvislosti i s užitím drogy extáze, ale především některými náhražkami. Tato komplikace může být fatální," řekl.

Toxicitu MDAI pozorovali vědci u zvířat, které umístili společně do jedné klece. Právě takové prostředí připomínalo přeplněné taneční párty, zvířatům výrazně stoupala tělesná teplota, měla vyšší fyzickou aktivitu a potila se, což je pro potkany netypické.

"Testy zahrnovaly různě vysoké dávky drogy, od srovnatelných s těmi, které užívají běžní uživatelé, až po dávku záměrně výrazně vyšší, kvůli zkoumání potenciální toxicity. Podkožně aplikovaná nejvyšší dávka (40 mg/kg) přitom nebyla zamýšlena jako smrtelná," popsal lékař. K překvapení odborníků se však ukázala být z 90 procent smrtelnou, a to ve většině případů již do hodiny po injekční aplikaci.

"Bylo to nečekané, jelikož běžně užívaná droga extáze se u zvířat ve stejné dávce používá k testování neurotoxicity (pro nervový systém). Výsledky našich dalších měření odhalily, že již dávka kolem 28 mg/kg MDAI podaná podkožně je smrtelná pro zhruba 50 procent zvířat," doplnil. Příčinou úmrtí zvířat byl otok mozku a multiorgánové selhání.

Když zvířata ale dostala dávku 40 mg/kg orálně, přežila. I tak vědci upozorňují na nebezpečí. Účinek drog závisí na zdravotním stavu, věku, pohlaví, genetice i způsobu podání. Upozorňují také na internetový prodej, takzvané head shopy nebo drogy z ulice, které obsahují jiné látky a směsi. Rekreační uživatelé si mohou totiž nebezpečné látky vzít nevědomě.

 

Právě se děje

Další zprávy