Brno - Skauti z Brna začali rozvážet Betlémské světlo do celého Česka. První vyjeli vlakem z brněnského nádraží krátce po šesté hodině ranní na Prahu. Po cestě se k nim budou přidávat další, aby se symbol Vánoc mohl dostat do všech koutů země.
Do rozvozu Betlémského světla se dnes na nádraží v Brně zapojilo kolem padesátky skautů. Kromě vlaku na Prahu vyrazili také směrem na Bohumín a další místa. "Každý rok je to podobné, vždy jde o skupinky kolem čtyř až deseti lidí," řekla Stanislava Vachová z brněnského skauta.
Přehled vlaků, kterými skauti symbol Vánoc rozváží, je na webu www.betlemskesvetlo.cz.
Světlo poveze speciální tramvaj
V Brně bude rozvážet Betlémské světlo také speciální tramvaj dopravního podniku. Například od 10:00 do 10:45 bude stát v Nádražní ulici. Další zastavení má na náměstí Svobody nebo Mendlově náměstí.
Také pražský dopravní podnik vypraví speciální tramvaj, ve které bude možné připálit si z lucerničky betlémské světlo a obdržet pamětní kartičku. Další z dnešních akcí, odkud bude v Praze možné odnést domů betlémské světlo, bude stánek Betlémská pošta na náměstí Míru.
Světlo zažehnuté v Betlémě se tradičně šíří jako symbol Vánoc, do Česka dorazilo už po pětadvacáté. Minulý víkend doputovalo z Vídně do Brna.
Tradice pochází z Rakouska
Tradice betlémského světla vznikla v Rakousku. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po celém světě jako symbol Vánoc.
Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.
Do Česka se Betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 až pod sochu svatého Václava v Praze.