Berdychův gang dostal definitivní tresty

čtk
14. 6. 2007 14:37
Další části procesu jsou ještě v chodu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MVČR

Praha - V první části rozsáhlého procesu s takzvaným gangem Davida Berdycha dnes padly definitivní tresty

 Muži kolem Berdycha a uprchlého Jaromíra Prokopa půjdou za únos a smrt zlatníka Václava Tomana a za loupežná a často ozbrojená přepadení dalších lidí na sedm až 13,5 roku do vězení.

V odvolacím jednání o tom dnes rozhodl pražský vrchní soud, který částečně změnil loňský verdikt středočeského krajského soudu. Třem obžalovaným odvolací soud tresty snížil.

9 let a 9 dní pro Berdycha

Uprchlý Prokop si má místo 14 let odpykat 13,5 roku, v jiné kauze je ještě stíhán za dvojnásobný pokus o vraždu Ivana Jonáka. Berdychovi, který si momentálně odpykává sedmiletý trest za vydírání a přechovávání padělaných peněz, soud potvrdil jako další trest devět let a devět dní vězení.

V projednávané kauze jde o loupeže z druhé poloviny 90. let minulého století, gang si tehdy údajně přišel trestnou činností na víc než 25 milionů korun. Vůdčí osobností byl zpočátku Prokop, hlavní aktéři se poznali v Jonákově discolandu Sylvie, kde pracovali vesměs jako ochranka. Postupně si ale Berdych zformoval vlastní, mnohem rozsáhlejší gang.

Kolem roku 2000 začal gang podle žalobců spolupracovat při páchání zločinů s policií. Elitní detektivové byli ve druhé části procesu zároveň s dalšími členy gangu nepravomocně odsouzeni k vysokým trestům vězení.

Nejvážnější zločin: Vražda zlatníka

Nejzávažnějším zločinem dnes posuzovaného rozsudku je případ z listopadu 1996, který skončil smrtí oběti, od níž chtěli zločinci peníze. Gang se zmocnil zlatníka Tomana v jeho garáži a spoutaného jej v autě unesl.

Obžalovaní tvrdili, že najednou v autě přestal dýchat a hýbat se. Prý se mu snažili poskytnout první pomoc a asi mu nechtíc ublížili.

Podle lékařů však Toman utrpěl zlomeniny lebky, krční a hrudní páteře, hrudní kosti, žeber a trhlinu levé plíce. Podle znalců mohla devastující zranění vzniknout tak, jak popsali utajení svědci. Podle nich i původní obžaloby pachatelé ve snaze vymoci z oběti peníze dali Tomanovi na hrudník prkno, na které najížděli autem.

Když zemřel, Radek Trumpeš shodil Tomanovo tělo ze zalesněného svahu u Slapské přehrady. Krajský soud potrestal obžalované za loupež, vraždu se podle něj prokázat nepodařilo. Podle žalobce se nepodařilo objasnit podíl jednotlivých obžalovaných na smrti zlatníka.

Proti dnešnímu rozhodnutí se již nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy