Bendl schválil 5 milionů pro Vydrův statek, kde má koně

Radek Nohl Radek Nohl
14. 2. 2013 19:08
O peníze žádal herec Václav Vydra podruhé, u ministerstva uspěl teprve teď
Václav Vydra.
Václav Vydra. | Foto: www.vaclavvydra.cz

Praha - Ministr zemědělství Petr Bendl schválil pětimilionovou dotaci pro Institut celostní péče o koně, kterému šéfuje herec Václav Vydra.

Peníze dostane institut na výzkum a vzdělávání. Bendla označuje Vydra za svého přítele a na jeho statku Malčany má ministr ustájeny tři své koně.

"Ministerstvo zemědělství obdrželo od Institutu celostní péče o koně žádost o přidělení 7,631 milionu korun, schválena byla částka 5 milionu korun," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Institut, který sídlí na Vydrově statku, o peníze žádal už podruhé. Jeho první žádost podle Žáčka z administrativních důvodů neuspěla, a ministerstvo ji proto odmítlo. Teď už ale dotaci dostane.

"Peníze z dotace pomohou financovat dovybavení centra pro rehabilitaci kopyt koní, dobudování optimálních povrchů pro pohybování koní a prostor pro práci v komunikaci s koňmi, nákup mechanizace pro provoz statku, vytvoření a vybavení prostoru pro pořádání seminářů a vyškolování zaměřené na celostní péči o koně a úpravy kopyt a také technické zázemí pro provoz statku," řekl Aktuálně.cz Vydra.

Ministr má u Vydry ustájeny koně

Ministr Bendl, který podle webových stránek úřadu dotaci schválil těsně před koncem roku 2012, odmítl, že by nějak Vydrovi radil, aby o peníze žádal, či měl vliv na to, aby jeho přítel pět milionů korun získal.

Petr Bendl.
Petr Bendl. | Foto: Vojtěch Marek

"Jednotlivé projekty kontroluje, posuzuje a doporučuje komise, ve které nejsem členem," uvedl pro Aktuálně.cz Bendl.

Ministr se přitom s Vydrou zná řadu let. Na jeho farmě má ustájeny i své koně. "Že mám v Malčanech ještě tři hříbata, za která řádně platím, není žádným tajemstvím," uvedl Bendl. 

Žáček uvedl, že institut dá tři miliony na investice a další dva miliony využije na provoz.

Sporná metoda

Navíc však bude muset Vydra se svými spolupracovníky dalších 30 procent investovat do projektu z vlastních peněz. Institut zpracuje i svůj výzkum.

"Výstupy z výzkumu se budou týkat jak koní, kteří jsou a budou u nás v léčení, tak progresu, který je patrný u bosých koní, žijících ve fyziologicky správně uspořádaném a vybaveném prostoru," dodal Vydra.

Vydra propaguje metodu, kdy koně zbavuje podkov a nechává je takzvaně naboso. Někteří odborníci ji ale kritizují a tvrdí, že koně trpí.

Herec a chovatel koní jejich slova odmítá. A i Státní veterinární správa loni na statku Malčany při kontrole nezjistila, že by koně týral.

Institut celostní péče o koně, jehož je Václav Vydra ředitelem, je neziskovou organizací, která má statek pronajatý na 50 let.

Co říkáte na dotaci pro institut Václava Vydry? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 21 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy