Kriminalisté zjistili, kudy vtekl kyanid do řeky Bečvy. Podezřelých firem je více

ČTK ČTK
26. 9. 2020 15:02
Vsetínští kriminalisté při vyšetřování masivního úhynu ryb v řece Bečvě nalezli vyústění kanálu, ze kterého vtekl kyanid do vody. Na kanál je napojeno mnoho společností. Kriminalisté teď zjišťují, ze které mohla nebezpečná látka do řeky uniknout.
Foto: ČTK

Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý, ani škody nejsou zatím vyčísleny. "Případ šetříme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti," uvedla policie.

Na posun v případu nejdříve upozornil na svém Facebooku hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), policie poté informaci potvrdila. Případ převzala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

První následky ekologické havárie byly zaznamenány minulou v neděli u Valašského Meziříčí, u Choryně a Lhotky nad Bečvou. Valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, hned v pondělí popřela, že by znečištění šlo od ní. V úterý ji v tiskové zprávě vyloučila jako možného původce havárie i ČIŽP. Výsledky rozborů vody, podle kterých ryby otrávil kyanid, byly oznámeny ve čtvrtek.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka dnes ČTK sdělil, že DEZA a Agrofert podají trestní oznámení za pomluvy. DEZA podle jeho slov trvá na tom, že není původcem otravy ryb v Bečvě. Dodal také, že podnik dosud neví, o jaké vyústění kanálu, ze kterého podle policie kyanid unikl, jde. "Nemáme žádné informace o tom, že by mělo jít o naši výpusť. DEZA čistý kyanid nevyrábí, nezpracovává ho, nepoužívá ho, neobchoduje s ním a ani ho nijak neskladuje. V Deze neexistuje žádný zásobník kyanidu, z něhož by mohl do řeky uniknout. Je proto technicky nemožné, aby látka tohoto charakteru do řeky z Dezy unikla a způsobila ekologickou katastrofu takového rozsahu," uvedl Hanzelka.

Kyanid je podle něj v chemičce jednou ze sledovaných položek při vypouštění odpadních vod, kde se po zpracování dehtu objevuje ve stopovém množství. Minulou neděli byly podle něj všechny sledované položky včetně kyanidu v normě. "Společnost DEZA i mateřský Agrofert podají několik trestních oznámení za pomluvu a šíření poplašné zprávy na politiky, kteří nás na sociálních sítích lživě obviňují a zneužívají této ekologické katastrofy ve svých předvolebních kampaních," uvedl Hanzelka.

Kontaminace po úniku postupovala Bečvou od Vsetínska, Hustopečí nad Bečvou, Teplic nad Bečvou, Hranic, Lipníku nad Bečvou až do Přerova a dále. Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy po Přerov.

Kontaminační mrak zanechal spoušť v podobě mrtvé řeky, uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy