Baťova nemocnice je blíž propasti, dluhy rostou

Petr Holub
27. 9. 2013 7:23
Závazky zlínské nemocnice dosáhly už na 870 milionů korun.
Foto: Krajská nemocnice T. Bati

Praha - Závazky zlínské nemocnice, o jejíž kritické finanční situaci psal minulý pátek deník Insider, dosáhly už na 870 milionů korun. Vyplývá to z dosud nepublikovaných údajů, které krajská rada předložila zastupitelům.

Vzniká tak riziko, že koncem roku převezme nemocnici od kraje soukromý majitel.

Nová verze hospodářské bilance Krajské nemocnice T. Bati odhalila hlubší ztráty, než se čekalo. Ještě před týdnem mělo vedení nemocnice k dispozici údaje o tom, že v prvním pololetí vyrostly dluhy o 109,9 milionu.

Ve středu se však krajští zastupitelé podle Insideru dozvěděli další špatnou zprávu, že závazky nemocnice vyrostly dalších 107,7 milionu a že celková ztráta tak dosáhla bez pár tisíc 870 milionů. Nové dluhy vznikly tím, že zdravotní pojišťovna VZP odmítla proplatit loňské výkony, které po ní nemocnice požadovala...

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Jak dluh postupně rostl a co bude dělat kraj?

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy