Barták jde za korupci k soudu. Přečtěte si obžalobu

Vladimír Šnídl
20. 1. 2014 6:00
Začíná soud s bývalým náměstkem, který si podle obžaloby řekl o pět milionů dolarů.
Martin Barták.
Martin Barták. | Foto: Jiří Kropáček

Praha - Bývalý náměstek, ministr obrany i vicepremiér Martin Barták se dneškem zapíše do historie. Stane se totiž nejvýše postaveným českým expolitikem obžalovaným z korupce, jehož případ začne řešit soud.

Podle obžaloby Barták v únoru 2008 žádal o peníze americké manažery automobilky Tatra za urovnání problémů kolem nových nákladních aut. Vozidla za 2,6 miliardy měla tehdy potíže u armádních zkoušek a ministerstvo obrany naznačovalo, že by kontrakt mohlo vypovědět.

"V období navazujících vojskových zkoušek automobilů oslovil Martin Barták zástupce společnosti Tatra a požadoval peněžitou částku ve výši pět milionů amerických dolarů za urovnání negativní situace," uvádí text obžaloby, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Líčení bude probíhat každý den až do konce ledna u Městského soudu v Praze. Jako svědky navrhli státní zástupci vyslechnout také například expremiéra Mirka Topolánka nebo bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou.

Setkání ve střeleckém klubu

Obžaloba je vyústěním rozsáhlého vyšetřování, které policie rozběhla na podzim 2010. Kvůli případu vytvořila speciální tým Tatra, prozkoumala Bartákovy příjmy i místa, kde trávil dovolenou, a vyslechla více než šedesát svědků. Nakonec však celá kauza zůstala víceméně jen v rovině tvrzení proti tvrzení.

Hlavními důkazy proti Bartákovi, který v roce 2008 působil jako první náměstek ministryně Vlasty Parkanové, jsou výpovědi dvou Američanů - bývalého velvyslance v Česku a toho času předsedy dozorčí rady Tatry Williama Cabanisse a šéfa americké filiálky automobilky Duncana Sellarse.

Oba tvrdí, že Barták nabídku předestřel ve střeleckém klubu u městečka Centreville, když se účastnil cesty vládní delegace do USA, jejímž tématem bylo jednání o radarové základně v Brdech.

Sám Barták obvinění označuje za uměle vykonstruované. Podle jeho tvrzení naopak Američané bez ohlášení oslovili jeho i přítomného premiéra Mirka Topolánka, aby za svou firmu lobbovali. "Jsem rád, že se případ konečně posunul k soudu, který jej, jak pevně věřím, objektivně posoudí," prohlásil nedávno.

Společně s někdejším náměstkem státní zástupci obžalovali i Bartákova přítele, zbrojaře Michala Smrže. Podle policie měl ve stejném období v Česku nabízet zástupcům Tatry, že jim svými kontakty pomůže zakázku zachránit. Dokonce prý sliboval zprostředkovat schůzku s premiérem Topolánkem. Za své služby si údajně řekl o sto milionů korun, později slevil na dvacet.

Smrž to odmítá a tvrdí, že zástupci Tatry jej sami oslovili s žádostí, aby jim pomohl vyjednat kontrakt na další dodávky vozidel. Podle obžaloby k vyplacení žádných peněz nakonec nedošlo. Tatře přesto zakázka zůstala.

 

Právě se děje

Další zprávy