Bárta přinutil firmy spořit. Železnice se stavět budou

Domácí Domácí
27. 8. 2010 9:45
Pohrůžka, že se zastaví všechny stavby na železnici, zřejmě zabrala
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všechny stavby na železnici, které ministr dopravy Vít Bárta zastavil, se zřejmě nakonec budou stavět, i když se kvůli nedostatku peněz mohou některé stavby zpomalit.

Dodavatelské firmy totiž nabídly, že sníží ceny o celkem 437 milionů korun, což je přes 5 procent z celkových nákladů ve výši 8,5 miliardy. Podle MF DNES se firmy na úspoře dohodly se Správou železniční dopravní cesty.

Dohoda je zatím ústní, písemně ji stavbaři mají stvrdit příští týden. SŽDC vyjednává s každou firmnou zvlášť.

Dodavatelé si nakonec nemuseli snížit marže, ale uspoří například na levnějších technologiích a materiálech. Například AŽ Praha použije levnější kabely. "Odpovídají normě, ale mohou přinést potřebu častějších oprav," řekl deníku mluvčí společnosti Jiří Dlabaja.

Podle informací MF DNES byl nejméně ochotný slevit Viamont DSP, firma bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka.

Další úspory by měl přinést audit, který na všech rozestavěných stavbách probíhá.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 57 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy