Ministr Bárta otevře kauzu D11. Chce jednat s farmářkou

Eliška Bártová Eliška Bártová
25. 8. 2010 14:00
Statkářka Ludmila Havránková je připravena k podpisu smlouvy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový ministr dopravy Vít Bárta (VV) bude řešit situaci nedostavěné dálnice D11. Za 14 dní se chce sejít s farmářkou Ludmilou Havránkovou, jejíž pozemky jsou pro dostavbu nutné.

Podle informací Aktuálně.cz totiž plačická farmářka, která kvůli dlouhodobé nemoci nemohla podepsat smlouvu o převodu pozemků, dala najevo, že je připravena k jednání a k případnému podpisu smluv.

Minulý týden o tom informovala dopisem ministerstvo dopravy.

"Pan ministr se nyní musí se situací seznámit. Za 14 dní se chce s paní Havránkovou setkat," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. "Do té doby musíme vyřešit, zda se budeme držet původních smluv, nebo zda se celé jednání vrátí na začátek."

Ve hře je také možnost, že by se ministerstvo vrátilo k původním plánům, které počítaly s umístěním křižovatky v jiném prostoru, než jak jej schválila vláda.

"Zdravotní stav paní Havránkové se zlepšil," řekl ve středu Aktuálně.cz její advokát Pavel Černohous. "Proto poslala ministerstvu dopis. S tím, že nyní čekáme, jak se vyjádří k výstavbě křižovatky, zda bude či nebude trvat na původních plánech."

Nepodepsané smlouvy

Úřednická vláda Jana Fishera v květnu tohoto roku rozhodla, že pozemky Havránkové vyvlastní, a to i přesto, že s návrhem smluv o směně pozemků souhlasila.

Někteří ministři včetně šéfky resortu spravedlnosti Daniely Kovářové však tento postup ostře kritizovali.

Vláda posléze své rozhodnutí zabrat farmářce pozemky pozastavila a dosáhla shody také s další spolumajitekou pozemků Ludmilou Štrosovou.

V den plánovaného podpisu smluv však Havránková nedorazila do Prahy kvůli nemoci. Její stav se dlouhodobě nelepšíl, nevyřešené převody pozemků tak přešly na novou vládu.

Zájmy developerů

V případě dálnice D11 se nejednalo pouze o pozemky paní Havránkové, ale také o podnikatelské zájmy developerských skupin, které koupily pozemky u dálnice se záměry na výstavbu nákupních center.

Ve vládním dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, se dokonce přímo hovoří o tom, že dohodu státu o pozemcích farmářky komplikují zájmy developerů.

Spekuluje se o tom, že právě v důsledku jejich tlaků ministerstvo dopravy pod taktovkou Gustava Slamečky posunulo sjezd z dálnice o kilometr dál, než bylo v původních plánech. Tím zhatilo záměry firmy Unimex a naopak otevřelo cestu k ziskům firmě Endeta.

Ministerstvo nyní nevylučuje, že Slamečkův návrh přehodnotí a vrátí se k původní variantě umístění křižovatky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy