Babišovo desatero se odkládá. Máme jiné priority než etický kodex, říká Kněžínek

Radek Dragoun Radek Dragoun
15. 10. 2018 10:50
Premiér Andrej Babiš v červenci tvrdil, že se vláda bude zabývat etickým kodexem pro ministry na konci srpna. Návrh desatera však stále není hotový a v současnosti se na něm ani nepracuje.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha - Premiér Andrej Babiš slíbil, že přichystá etický kodex, jímž by se měli ministři řídit a jenž by zdůraznil zvýšenou politickou odpovědnost členů vlády. Příprava desatera se však zadrhla. "Práce na etickém kodexu člena vlády jsou v tuto chvíli přerušeny," potvrdil Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Babiš přitom v červenci tvrdil, že kodex by měl být schválen na konci srpna. "Má to být jakési desatero pravidel řádného chování členů vlády. Je to už napsané, akorát to ostatní ministři ještě neviděli," řekl tehdy Aktuálně.cz. Nyní už premiér na dotazy ohledně kodexu nereaguje.

Kněžínek vysvětluje pozastavení příprav kodexu prací na jiných prioritách. "V současné době se plně soustřeďujeme na přípravu zákona o lobbingu, který je po připomínkovém řízení a nyní se vypořádávají desítky koncepčních připomínek. Místo měkkých opatření typu etický kodex preferujeme regulaci tvrdými opatřeními, která jsou i reálně sankcionovatelná," uvedl ministr.

S etickým kodexem počítá i připravovaná vládní koncepce boje s korupcí na léta 2018 až 2022. Babiš v červenci tvrdil, že bude obsahovat zásady hájení veřejného zájmu, body o respektu k právu veřejnosti na informace nebo nestrannosti státní služby. Měla by také vyžadovat zásadu bezúhonnosti a dodržování právního řádu. Sám premiér je přitom trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace.

Jím navrhovaná podoba kodexu však zatím není veřejně známá. A neznají ji ani členové Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, na jejímž jednání premiér vznik kodexu přislíbil. "Nikdy jsme neviděli žádný dokument, ke kterému bychom se mohli vyjádřit," řekl jeden z členů rady a vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

I jeho minulé pondělí na jednání rady zajímalo, co za odkládáním kodexu stojí. "Netušíme, jaký bude další vývoj," řekl s tím, že termín, kdy by měl být kodex hotový, tentokrát vláda neuvedla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si v úterý odpoledne připisovala více než šest procent a vyšplhala se až na 508 eur za MWh. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. "Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika," uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. "Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích," dodal.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruský Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent. Jeho vlastní vývoz a produkce vinou západních sankcí klesá.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy