Praha - Hnutí ANO v roce 2013 hospodařilo v červených číslech. Podle výroční zprávy, kterou v úterý odevzdalo do Poslanecké sněmovny, totiž skončilo 30 milionů korun v minusu.
Dalších 29 milionů navíc dluží na půjčkách a úvěrech. Hnutí Andreje Babiše si totiž půjčilo 122 milionů, do konce loňského roku se mu ale podařilo umořit jen 93 milionů.
Jak se platí strany
Politické strany, které ve sněmovních volbách překročí hranici 1,5 % platných hlasů v celé zemi, dostávají takzvaný příspěvek na úhradu volebních nákladů. Jednorázově obdrží za každý získaný hlas 100 korun.
Politické strany, které překročí hranici 3 %, dostávají ještě roční příspěvek na činnost. Ten činí jednak stálý příspěvek (od 6 do 10 milionů korun) a jednak příspěvky za každý mandát poslance nebo senátora (ve výši 855 000 korun) a za každého krajského nebo pražského zastupitele (ve výši 237 500 korun).
Stejně jako u ostatních partají představovaly nejvýznamnější finanční injekci příspěvky ze státního rozpočtu. Na úhradu volebních nákladů dostalo ANO přes 92 milionů, na činnost strany potom 12 a půl milionu.
Minimální položku v tomto směru představují členské příspěvky. Na těch do kasy hnutí přiteklo 381 tisíc korun. Pro příklad - sociální demokracie má u stejné položky částku blížící se dvaceti milionům. Na darech potom získalo hnutí téměř 8 milionů, kdy nejštědřejším sponzorem byla společnost Zetor. Výrobce traktorů dal hnutí milion korun, u fyzických osob byl největší dar 101 010 korun.
Suverénně nejvíc ze všech parlamentních stran utratilo ANO za volební kampaň. Ta podle uzávěrky vyšla na téměř 120 milionů korun. Podle odhadů z loňského prosince zhruba půlka částky putovala na reklamu, necelých 20 milionů utratilo hnutí za billboardy.