Praha - S blížícími se sněmovními volbami si hlavních favoritů začínají všímat i v zahraničí. Světová média se nejčastěji věnují šéfovi ANO Andreji Babišovi, jejich pozornosti ale neunikl ani šéf SPD Tomio Okamura.
Náladu voličů v Česku mapuje například komentátor amerického deníku The Washington Times. Píše, že jedním ze znaků zemí bývalého východního bloku je panování elity, která slouží svým vlastním zájmům. Tato elita se podle něj vyvinula ze staré komunistické nomenklatury.
"Země zpravidla řídí oligarchové, kteří sbírají smetanu. I v Česku se bohužel dostávají k moci podnikatelské zájmy a hlavním příkladem je Andrej Babiš, velmi vlivný miliardář," popisuje autor. Publicista přirovnává Babiše k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, protože podle něj oba politiky víc zajímají vlastní obchodní zájmy než nastolení pořádku.
"Obyčejní Češi jsou znechucení všudypřítomným zneužíváním moci, ale zdá se, že ji dají ‚Babišconimu‘," glosuje Američan slovní hříčkou. Varuje, že předseda hnutí ANO by s pomocí Miloše Zemana mohl Česko přesunout mimo Evropskou unii a NATO "do železného objetí ruského medvěda".
Jako křížence Berlusconiho a Trumpa popisuje Babiše v článku pro Slate Magazine Yascha Mounk, který přednáší na Harvardově univerzitě.
"Všechny tři spojuje, že začínali jako outsideři, ale pak využili svou bezostyšnost a svá média, aby ovládli politickou debatu a ponížili politické oponenty. Babiš chová nepřátelství k nezávislým institucím v Praze i v Bruselu. Kdyby se stal premiérem, čelil by stále nezanedbatelné opozici, ale kontrolovat jeho touhu po moci by nepochybně bylo obtížné," upozorňuje Mounk.
Emily Tamkinová z Foreign Policy situaci tak černě nevidí. "Babiš nemusí být takovým strašákem, jakým se zdá. Nepodobá se Viktoru Orbánovi, který se odhodlal do konce života bojovat s Evropskou unií, ani Jaroslawu Kaczyńskému, který viní politickou opozici ze smrti svého bratra," zdůrazňuje Emily Tamkinová z Foreign Policy. Babiše popisuje jako byznysmena bez jakékoli ideologie.
Americké agentura Bloomberg zaostřila pozornost na černého koně voleb, Tomia Okamuru. "Okamura má tak multikulturní původ, jak si jen dokážete představit. Syn české matky a japonsko-korejského otce byl v Japonsku i Česku terčem rasistické šikany, která byla tak krutá, že z ní začal koktat a v posteli se počurával do 14 let," píše agentura, která si všímá Okamurových výroků proti islámu.
Vzrůstající obliba jeho strany podle ní navazuje na úspěch nacionalistické AfD v Německu a předjímá, že svobodní by se mohli stát součástí vládnoucí koalice po nedělních volbách v Rakousku.