"Vyříkali jsme si všechno, celou tu naši spolupráci velice konkrétně. Domluvili jsme se, že se k tomu vrátíme příští týden… Závěr je takový, že si to všichni sepíšeme, tedy dvě strany, a vrátíme se k tomu za týden," uvedl Andrej Babiš.
Podle něj se debata týkala hlasování ve sněmovně, spolupráce v kabinetu, výstupů v médiích i názorů, které politici obou stran zveřejňují.
Menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů vznikla loni v létě poté, co první Babišův jednobarevný kabinet nezískal důvěru. Kritici poukazují na to, že ANO často ve sněmovně hlasuje s komunisty a hnutím SPD, sociální demokraty k prosazení návrhů nepotřebuje.
V nedávných evropských volbách Babišovo hnutí získalo 21,18 procenta hlasů a sociální demokraté 3,95 procenta hlasů. Předseda ČSSD Jan Hamáček označil výsledek své strany za tvrdou ránu. Sociální demokraté uvedli, že budou volební výsledek analyzovat. Zjištění měla ukázat, zda za neúspěchem je výběr témat, jejich představení voličům či účast ve vládě.
Spor obě strany vedly před nedávnem o zvýšení rodičovské, a to kvůli financování. Růst příspěvku prosazovala hlavně ČSSD, nalezení potřebné sumy v rozpočtu oznámil ale nakonec premiér.
České úřady obdržely nedávno také dvě předběžné auditní zprávy, podle kterých je český premiér ve střetu zájmů kvůli dotacím pro Holding Agrofert. Předseda vlády své firmy vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů kvůli tomu, že začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš.
Česká strana se může k výsledkům kontroly čerpání evropských peněz vyjádřit. Babiš už dřív řekl, že ČR žádné peníze do Bruselu vracet nebude a auditní zprávu odmítne. Hamáček uvedl, že premiér má jeho důvěru a je potřeba vyčkat na závěrečnou zprávu auditorů.
Lídři ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že chtějí s předsedy ČSSD a SPD jednat o jejich důvodech a mantinelech podpory koaličního kabinetu. Zmínili hlasování o důvěře vládě.