Babiš: Válková to dělá dobře. Kdyby se jí rada nezastala, tak ji odvoláme

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2020 18:17
Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje, že vládní rada pro lidská práva ve čtvrtek podpořila poslankyni Helenu Válkovou (ANO) jako zmocněnkyni pro lidská práva. Při opačném názoru rady by kabinet Válkovou odvolal, řekl premiér. Poslankyně na jednání rady vysvětlovala okolnosti kauzy kolem článku, který napsala za komunismu s prokurátorem Josefem Urválkem.
Helena Válková
Helena Válková | Foto: Radek Bartoníček

Rada vlády pro lidská práva se ve čtvrtek usnesla, že uznává přínos Válkové na prosazování lidskoprávní agendy a zefektivnění činnosti rady. Podle mluvčí odboru lidských práv a ochrany menšin Olgy Jeřábkové pro usnesení hlasovali všichni členové rady, včetně advokáta Tomáše Němečka a Huberta Smekala z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kteří z rady kvůli setrvání Válkové odstoupili.

Babiš připomněl, že se čtvrtečního zasedání rady, které předsedá, neúčastnil. "Bylo to na radě a všichni potvrdili, i ti, co odešli, že je to jiná kvalita, že to (Válková) dělá dobře, angažuje se, bojuje za lidská práva," uvedl Babiš. Dodal, že takové rozhodnutí respektuje. "Pokud by rada řekla, že nemá pokračovat, tak bychom paní profesorku odvolali," uvedl.

Válková svou pozici obhajovala už na pondělním jednání vlády, kam bod prosadil šéf ČSSD Jan Hamáček. Kabinet o jejím pokračování jednal, ale nakonec nehlasoval. "My jsme víceméně vyčerpali možnosti. Pokud ANO nezmění svůj názor, tak se s tím hnout nedá," odpověděl Hamáček na otázku, zda se bude kabinet z iniciativy jeho strany záležitostí znovu zabývat.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) naopak chce o věci dál mluvit. "Vypadá to, že se to hraje do autu, a to poškodí všechny," míní. Zmocněnec podle něj reprezentuje Česko i navenek a je důležité, aby měl autoritu a věrohodnost. "Jsem přesvědčen, že paní Válková ji ztratila," konstatoval při příchodu na zasedání ČSSD.

Herman překvapil, tvrdí Zaorálek

Podle Hamáčka by si měla "udělat pořádek doma" také opoziční KDU-ČSL. Strana vystupuje razantně proti Válkové, její exministr kultury Daniel Herman ale v hlasování rady Válkovou podpořil, řekl Hamáček. Zaorálek zdůraznil, že 15 z 25 členů rady jsou zástupci Úřadu vlády, ministerstev a dalších institucí. Deset zastupuje veřejnost.

"Jen část je nezávislými osobnostmi. Někteří se proti tomu postavili, někteří překvapili jako pan Herman, kterému to asi nevadí, což mě udivuje vzhledem k tomu, s jakými tématy se v minulosti spojoval," uvedl Zaorálek.

Herman na twitteru v reakci uvedl, že odmítá filozofii "zloduch nebo hrdina, všichni jedna rodina". "Vážím si lidí, kteří svou minulost nezastírají, dokáží se za chyby omluvit a odčiňují je," dodal.

Minulý týden se Válková po zveřejnění kauzy vzdala své kandidatury na post ombudsmanky. Na ni ji původně navrhl prezident Miloš Zeman, nominaci pak stáhl. Obě pozice jsou podle Válkové odlišné, proto na post veřejné ochránkyně práv nekandiduje a zmocněnkyní zůstává. O ochránci práv rozhodují zákonodárci, zmocněnce jmenuje a může ho odvolat vláda.

VIDEO: Schovánek: Válkové nevěřím, psala články s komunistickým vrahem, lež se stala normou

Je směšné, když právnička řekne, že nevěděla, kdo byl Josef Urválek. Válková pracovala v represivním aparátu, říká historik Radek Schovánek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy