Radu Válková řídila dobře. Ale buď odejde kvůli své kauze ona, nebo já, říká Němeček

Michal Polák Michal Polák
13. 1. 2020 14:08
Právník a bývalý novinář Tomáš Němeček v neděli vyzval Helenu Válkovou, aby rezignovala z vládní rady pro lidská práva, které je on také členem. Pokud tak neučiní do čtvrteční další schůze rady, tak na svou funkci hodlá on sám rezignovat. Rozhodl se tak po "nešťastném" vystoupení Válkové v České televizi, kde diskutovala s disidentem Jiřím Gruntorádem, uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tomáš Němeček, advokát zastupující psychiatrickou nemocnici v Bohnicích a zastupitel hnutí Osmička žije na Praze 8
Tomáš Němeček, advokát zastupující psychiatrickou nemocnici v Bohnicích a zastupitel hnutí Osmička žije na Praze 8 | Foto: Osmička sobě

Proč zvažujete rezignaci z vládní rady pro lidská práva? 

Já jsem to zvažoval dlouho, už když v dubnu rezignoval Daniel Kroupa, který s jmenováním Válkové (zmocněnkyně pro lidská práva, pozn. red.) nesouhlasil. Já jsem to vnímal tak, že pan Kroupa je legenda a hrdina, který nechtěl propůjčit svůj morální kredit, aby hrál roli fíkového listu ve vládní radě. A já jsem to bral tak, že jsem tam dosazený kvůli své praxi z psychiatrické nemocnice. Ale teď už mám pocit, že to nejde dál. 

To, co se dělo v těch 70. a 80. letech, je katalyzátorem té věci s paní Válkovou a je to nepochybně důležité. To, že popisuje nějakým odborným způsobem institut ochranného dohledu, který už v té době byl zneužíván, přinejmenším budí otazník. Nicméně to bylo tehdy.

Pro mě je důležitější, co se děje teď. To znamená ta nešťastná bagatelizace té věci a tvrzení, že nevěděla, kdo byl Josef Urválek, a že nevěděla o zneužívání institutu ochranného dohledu. To ještě završila pohrůžkou žalobou vůči těm, kdo ten článek zveřejnili. V té kombinaci mi to připadá krajně nešťastné. 

Vy jste se s ní znal ještě před vaším angažmá v radě pro lidská práva? 

Ano, v roce 2009, když jsem byl ještě novinář, jsem psal o plzeňské právnické fakultě. A profesorku Válkovou mám zapsanou jako člověka, který stál na správné straně sporu proti prohnilému vedení tamější právnické fakulty.

Jak se vám s ní spolupracovalo ve vládní radě? 

Nazvat to spoluprací by bylo asi přehnané, ta rada se neschází nějak dramaticky často. Za mé roční působení v radě se sešla pouze třikrát. Neměli jsme s profesorkou Válkovou spolu žádné konflikty. Řídila schůze rady vlády dobře, hlídala čas a témata. Dbala na to, aby se zbytečně nezabíhalo do odboček.  

Opravdu nemám, co bych jí vytýkal k její činnosti v radě, ale připadalo mi neúnosné takhle dál pracovat a tvářit se, že se nic neděje. Ve čtvrtek 16. ledna se máme znovu sejít i za účasti pana premiéra Babiše a přijde mi nemožné, abychom se odbornicky zabývali tou agendou, která je na programu, jako například "lidskoprávní rozměr digitalizace Česka", protože to mám pocit, že bychom se zachovali stejně jako Helena Válková v roce 1979, kdy píše odborný článek pro prokuraturu a nevšímá si kontextu. 

Vy jste svou rezignaci konzultoval s někým dalším z rady? 

Nekonzultoval jsem to s nikým, protože v tu chvíli mi přišlo protivné organizovat nějaký odpor. Já jsem si říkal, že každý se rozhodne sám za sebe.  

Pro mě bylo takovým posledním impulzem nešťastné vystoupení profesorky Válkové v Událostech, komentářích s bývalým disidentem Jiřím Gruntorádem, kde ten kontrast pohledu na lidská práva snad nemohl být větší. Zdálo se mi, že takto to nejde dál. 

Válková měla také nominaci na post ombudsmanky, které se nyní vzdala. Co říkáte tomu, že jako důvod však uvedla členství v komunistické straně a nikoliv aktuální kauzu kolem článku sepsaného s prokurátorem Urválkem? 

Já si vlastně nejsem jistý, že paní Válková odstupuje. Ona striktně vzato řekla, že odmítne nominaci, což jsem četl, stejně jako 99 procent čtenářů, jako signál, že odstoupí. Ale podle mého názoru její nominace stále platí a ta stažena prezidentem nebyla.

Pan prezident ale o víkendu řekl, že má novou kandidátku… 

Samozřejmě, mluví o Kateřině Valachové. Ale se stažením nominace Válkové neudělal prezident nic. A já jsem nepochopil ta vyjádření profesorky Válkové, že prezident může odmítnout její odmítnutí. (Prezident Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz v neděli řekl, že nominaci Válkové nebude nutné stahovat vzhledem k tomu, že ji sama aktérka odmítla, pozn. red.) 

Myslíte, že současná kauza Válkovou diskvalifikuje také z její práce jako poslankyně? 

To nevím, jako poslanec je člověk volen. Lidé ho z nějakého důvodu volili. Pokud se jim z nějakého důvodu nelíbí, co vyšlo najevo, tak ať příště takového kandidáta nevolí. Ale rozhodně k ničemu takovému nevyzývám. 

Je směšné, když právnička řekne, že nevěděla, kdo byl Josef Urválek. Válková pracovala v represivním aparátu, říká historik Radek Schovánek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy