Andrej Babiš slíbil pomoc krajům při rozdělování daní

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 14:56
Podle něj je pochopitelné, že hejtmani žádají navýšení úrovně rozpočtového určení daní, když za Topolánkovy vlády přišli až o čtyři miliardy korun.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se podle svých slov bude snažit v rámci příprav státního rozpočtu vyjít vstříc krajům v jejich požadavku vrátit rozpočtové určení daní na úroveň roku 2011. Poté se zvýšila DPH a snížil se podíl krajů na příjmech z této daně.

"Hejtmani mají pravdu, že těmi opatřeními Topolánkovy vlády přišli až o čtyři miliardy korun a že tím opatřením a navýšením DPH si polepšily obce a rozpočet. Rozumím tomu, že kraje potřebují peníze, takže v rámci resortu se na to podíváme," slíbil Babiš.

Několikerou změnu sazeb DPH prosadila vláda Petra Nečase. Všechny změny musely projít Parlamentem.

Předseda asociace krajů Michla Hašek upozornil, že kraje se snaží hospodařit s vyrovnanými rozpočty a dlouhodobě aplikují například centrální nákupy.

"Seznámili jsme pana vicepremiéra s tím, jak to vypadá s financováním jednotlivých kompetencí. Stát totiž dříve převedl na kraje kompetence, ale ne peníze. Chceme proto návrat do stavu roku 2011. Tehdy snížila pravicová vláda ten koeficient a jen kraje byly postiženy touto věcí," uvedl Hašek. Hejtmani budou s vládou podle něj diskutovat o návrhu rozpočtu 4. června.

Cílem tehdy bylo získat v době hospodářské krize peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu. Zároveň se měnilo rozpočtové určení u obcí, kdy si menší obce polepšily na úkor velkých měst.

Babiš zároveň poukázal na situaci rozpočtu, který MF připravuje se schodkem 100 miliard korun. "Nyní jde o to, zda si to stát může dovolit. Myslím si, že hejtmani mají tento nárok a budu se snažit jim vyjít vstříc," dodal.

Mandát vlády přišel pozdě

Již na konci února uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že vláda bude při plánování státního rozpočtu na příští rok diskutovat i o možné změně rozpočtového určení daní (RUD), především o zvýšení podílu krajů na daňových výnosech.

V pátek pak uvedl, že ČSSD souhlasí s kompenzacemi výpadků příjmů krajů. "Jsme připraveni podpořit vznik (pracovní) skupiny. Trváme na tom, že vůči krajům došlo k nespravedlnosti," uvedl.

V současnosti získávají kraje z DPH 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. U daní z příjmu fyzických osob (kromě daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti) a právnických osob kraje dostávají 8,92 procenta a obce 23,58 procenta.

Před změnami DPH činil podíl krajů 8,92 procenta a obcí 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní. "Chceme alespoň systém vrátit před Kalouskovu reformu DPH," uvedl na konci února předseda asociace krajů Michal Hašek (ČSSD).

Zástupci krajů v pátek jednali rovněž s ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou o čerpání penz z fondů EU. Prioritou vlády i krajů je podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického dočerpat maximum prostředků ze současného období.

"Otevřeně řečeno, mandát této vlády přišel pozdě. Kdyby to bylo o rok dříve, zachránili bychom desítky miliard. Nyní budeme rádi, když zachráníme miliardy," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy