Babiš se musí krotit. Nadávky na Twitteru mu vyčetli i v ANO

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 11. 2014 16:49
Sociální demokraté i členové hnutí ANO doufají, že Andrej Babiš už nebude posílat koaliční partnery na protialkoholní a psychiatrickou léčbu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Lídři vládní trojkoalice pokárali ministra financí Andreje Babiše za veřejné urážky typu "šnajdroid“ nebo za obviňování ministrů z alkoholismu.

Agresivní výroky, kterými Babiš v minulých dnech počastoval ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD, vadí nejen koaličním partnerům ze sociální demokracie, ale dokonce i jeho vlastním straníkům.

Na středečním jednání koaliční rady, která řešila právě spory mezi Babišem a Němečkem, se proto dohodl striktní zákaz další mediální války.

Přestože jednání bylo podle zdrojů Aktuálně.cz emotivní, ČSSD i ANO pak navenek závěry prezentovaly diplomatickým prohlášením: "spor se vrací z osobní roviny do věcné".

Zda se bude odteď Andrej Babiš ve svých výrocích krotit, není jasné. Na zaslané dotazy neodpověděl. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek mu ale věří. "Doufám, že to tak bude. Tak jsme se dohodli,“ uvedl Faltýnek.

Konec osobních útoků na svého ministra požadovala především ČSSD. "Položili jsme na stůl fakta, která vyvracela ta nařčení. A dohodli jsme se, že při výhradách budeme postupovat podle pravidel v koaliční smlouvě,“ popsala jednání místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Výsledek středečního jednání však není jen výsledkem tlaku sociálních demokratů. Podle zjištění Aktuálně.cz Babiš svými ostrými výroky na sociálních sítích a v médiích zaskočil i některé spolustraníky.

"Všichni si uvědomujeme, že takto by se politické problémy řešit neměly. Pan Babiš spontánně reagoval na tiskovou konferenci pana Němečka. Uznal ale, že to nebylo ideální,“ dodal člen předsednictva hnutí a poslanec Jan Volný.

Opilý Němeček

U vlastních poslanců Babiš narazil i s tvrzením, že Němeček byl namol opilý na výjezdním zasedání zdravotnického výboru. Členové výboru z Babišova hnutí to popřeli s tím, že po pracovním jednání si všichni dali víno a Němeček rozhodně nepil přes míru.

Máslo na hlavě mají ale i sociální demokraté a podle účastníků jednání také oni uznali, že Němečkovo vystupování nebylo vždy zcela v pořádku. Neměla by se například opakovat tisková konference, na níž obvinil Babiše, že se ho snaží zničit přes svoje média. Němeček v reakci na nepřesný článek v Mladé frontě Dnes uvedl, že Babišova média o něm záměrně lžou, aby ho poškodila.

Hnutí ANO navíc upozornilo, že věcné problémy resortu zdravotnictví hodlá řešit i nadále. Nově však v tichosti za zavřenými dveřmi. "Dohoda je taková, že podobné spory by se měly odteď řešit jen na koaliční radě,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Koaliční jednání se odehrávalo ve vypjaté atmosféře poté, co ve středu dopoledne rezignoval Babišův ministr pro dopravu Antonín Prachař. Zástupci hnutí ANO ovšem popřeli, že by nyní začali tlačit také na Němečkův konec. Premiér Bohuslav Sobotka ujistil, že žádné další změny ve vládě nechystá.

"Nechceme navrhovat sociální demokracii nějaké konkrétní řešení. To je věc sociální demokracie. My jsme problém, který vznikl v rámci našeho hnutí, včera vyřešili. Ale tím nechceme dávat žádný návod sociální demokracii," uvedl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

 

Právě se děje

Další zprávy