Babiš s Vojtěchem chtějí přidat sestrám v nemocnicích. Příplatek by mohl být až sedm tisíc

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 24. 5. 2018 16:39
Premiér a ministr ve čtvrtek jednali s řediteli nemocnic o nedostatku pracovníků ve zdravotnictví. Týká se podle nich hlavně sester.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Zdravotní sestry, které slouží na směny v nemocnicích, by mohly dostávat příplatek ve výši 7000 korun měsíčně. Premiér v demisi Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navýšení příplatku plánují po čtvrtečním setkání s řediteli nemocnic.

"Na základě čtvrteční debaty uvažujeme o tom, že bychom příplatek navýšili na 7000 tisíc," uvedl premiér po jednání se třemi stovkami zástupců nemocnic, které proběhlo v Motole a trvalo téměř tři hodiny. 

Od loňského července sestry v menších nemocnicích dostávají příplatek ve výši dvou tisíc, ve fakultních nemocnicích je to ještě o tisícovku víc. Náklady na dvoutisícový příplatek tehdejší vláda spočítala na dvě miliardy ročně.

Podle ředitelky Asociace nemocnic Jaroslavy Kunové je slíbený sedmitisícový příplatek vyšší, než v jaký ředitelé pro příští rok doufali. "Navrhovali jsme nižší částky. Jsme velice rádi, že pan premiér slíbil dvojnásobné navýšení, než se kterým jsme počítali," řekla Kunová.

Kolik by navýšení příplatků mělo stát, zatím Babiš spočítáno nemá. Peníze podle něj půjdou z toho, co vyberou zdravotní pojišťovny. Podle premiéra by pojišťovny měly příští rok mít proti letošku asi 19 miliard navíc. Celkově bude zdravotnictví v roce 2019 hospodařit asi s 300 miliardami korun.

Podle Vojtěcha bude navýšení motivačním signálem. "S výhledem, že je nutno příplatek dále navyšovat," dodal.

Ředitelé na jednání zdůraznili, že nechtějí, aby museli přidávat plošně všem, protože by jim pak mohly chybět finance třeba na opravy budov. Rádi by si o odměňování zaměstnanců více rozhodovali sami. S tím Babiš ani Vojtěch nemají problém. Zároveň se ale budou muset vypořádat i s požadavkem odborů, které plošné navýšení chtějí.

"Já preferuji, aby ředitelé nemocnic měli větší kompetence. Každá nemocnice je jiná, má jiné problémy," řekl Babiš.

Začátkem května už přitom vláda odborům slíbila růst tarifů zdravotníků od příštího roku o deset procent, to by mělo stát asi 17 miliard korun.

Příslib vyšších příplatků vítá Česká asociace sester. "Jedná se o jeden z motivačních prvků, který může pomoci stabilizovat zdravotnický systém a vyřešit personální krizi v našem oboru," myslí si prezidentka asociace Martina Šochmanová. Zároveň podporuje názor, že by ředitelé nemocnic měli mít možnost o navyšování platů spolurozhodovat.

Krok oceňuje i ředitelka pražské Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková, která ho považuje za jeden z posledních pokusů, jak udržet v provozu lůžková oddělení ve stávajících kapacitách. 

"Jsem ale trochu skeptická a obávám se, že ani takovéto skokové zvýšení platů sestry k lůžku nevrátí," říká s tím, že do nemocnic nepřicházejí mladé absolventky. "Mladé sestry jsou jediné, které mohou sloužit u lůžka, protože to fyzicky zvládnou. Ale nemají o to zájem. Priority mladé generace jsou bohužel jiné," podotýká Jurásková.

Vojtěch dodal, že chybí i lékaři, ale u sester a dalších nelékařských pracovníků je problém mnohem závažnější. Sester chybí asi tři tisíce. Vyšší příplatek je podle něj je začátek. Potřeba jsou systémové změny v úhradách za péči a v organizaci zdravotnictví. Ministr chce do péče více zapojit ambulantní sektor, aby nemocnice nebyly přetížené. "Nemocnice obstarávají spoustu péče, kterou obstarávat nemusí a mohly by ji obstarat jiné segmenty," řekl.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy