Babiš probral s Kremlíkem údajný úplatek. Nechápu, proč to neohlásil, říká premiér

ČTK ČTK
5. 2. 2020 11:42
Premiér Andrej Babiš (ANO) probral v úterý s bývalým ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) jeho informace o údajném úplatku. Řekl, že chování bývalého ministra nerozumí. Věc podle něj vyšetří policie. Státní zástupce už začal údajné podplácení exministra prověřovat.
Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík
Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík | Foto: Jakub Plíhal

"Policie dnes zahájila úkony trestního řízení pro zločin podplacení," uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Kremlík údajně dostal kvůli zakázce na auditora mýtného systému nabídku úplatku 1,5 milionu korun. V pondělí o tom informoval server SeznamZprávy.cz a Aktuálně.cz. Kremlík podle serveru uvedl, že se kvůli nabídce v polovině ledna, kdy byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS). Až tento týden v úterý ale podal trestní oznámení.

Babiš tvrdí, že dříve ho o údajném úplatku Kremlík neinformoval, a podivil se nad tím, že místo policie se obrátil na novináře. "Takže tomu nerozumím, co pan Kremlík předvádí. Je právník, takže ze zákona měl konat, on to teď dodatečně podal," uvedl premiér. Poznamenal, že po odvolání ministra už nemá potřebu se k věci vyjadřovat. "Určitě to policie vyšetří všechno," uzavřel.

Kremlík údajně dostal nabídku úplatku před Vánocemi od právníka Martina Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Janoušek uplácení popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění.

Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se server odvolává, říká, že nemá o věci nejmenší tušení. Kremlík pak v pondělí popřel, že by v souvislosti s uplácením někoho jmenoval.

Kremlík je ve výpovědní lhůtě, odejít okamžitě odmítl

Kremlík je nyní v dvouměsíční výpovědní lhůtě, která začala plynout 1. února. Na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru na rozdíl od předchozích ministrů nepřistoupil. Nový ministr dopravy Karel Havlíček zatím s Kremlíkem o případné spolupráci v dopravě nejedná. Kremlík byl odvolán v lednu kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám.

"Pan Vladimír Kremlík je momentálně na překážkách. Byla mu zaslána výpověď, která běží od 1. února. Postupuje se dle zákoníku práce," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Zaměstnanci "na překážkách", které jsou v tomto případě na straně zaměstnavatele, není ministerstvo schopno zadat práci odpovídající jeho původnímu zařazení.

Kremlík po uplynutí lhůty dostane odchodné ve výši jednoho platu. "Prozatím žádné částky s ukončením pracovního poměru panu Kremlíkovi vyplaceny nebyly," dodal Jemelka. Mluvčí vysvětlil, že podle zákoníku práce vzniká ministrovi pracovní poměr jmenováním do funkce.

 

Právě se děje

Další zprávy