Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš ve čtvrtek odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS), v němž vyzval k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Důvodem je jmenování Petra Mlejnka ředitelem civilní rozvědky i přes jeho kontakty s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. Pokud k výměně ministra nepřistoupí, vyvolá ANO hlasování o nedůvěře vládě.
Vláda ve středu neshledala důvody k Mlejnkovu odvolání. Funkci by podle Rakušana nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, Podle Fialy mimo jiné kabinet obdržel informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr. Jde o korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí vedle Redla stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad vyšetřování kauzy Dozimetr dozoruje, nemá o Mlejnkově pozitivní roli v případu informace, řekla webům Deník N a Respekt.
"Ještě jednou vás vyzývám, najděte v sobě odvahu a odvolejte pana Rakušana. Jeho setrvávání na postu ministra vnitra podkopává již tak chatrnou důvěru veřejnosti vůči vašemu kabinetu, ale především dělá ostudu České republice před našimi partnery v Evropské unii a zahraničí," citoval Babiš z dopisu. "Pokud to nedokážete, bude hnutí ANO donuceno vyvolat hlasování o nedůvěře vládě," dodal.
Bývalý ministerský předseda uvedl, že skandál kolem jmenování ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nemá v dějinách České republiky obdoby a vyžaduje okamžitou reakci. Proto ANO zvažuje vyvolání hlasování o nedůvěře i v době českého předsednictví v Radě EU. "Řešení situace je v tuto chvíli ve vašich rukách. Věřím, že se vám situaci podaří vyřešit tak, aby k hlasování o nedůvěře vládě vůbec nedošlo," píše Babiš v dopise.
Fiala si je jistý, že vláda v hlasování uspěje. "Každý poslanec, i když do sněmovny nechodí, má možnost pokusit se vyvolat hlasování o nedůvěře. My se tomu postavíme a jsem si jistý, že vláda svoji důvěru potvrdí. Myslím, že výsledky loňských parlamentních voleb jsou jasné a i většiny a menšiny ve sněmovně jsou jasné," uvedl ve čtvrtek. Koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 loni těsně zvítězila nad hnutím ANO, které do té doby vedlo vládu. S Piráty a STAN pak má ve Sněmovně většinu 108 hlasů, opoziční ANO a SPD mají celkem 92 hlasů. Ke svržení vlády je potřeba 101 hlasů.