Babiš dělá Česku ostudu, tvrdí Fiala. Bartoš mluví o přelomové rezoluci

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2020 23:35
Část opozice není výsledkem pátečního hlasování Evropského parlamentu k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapena. Hlasování podle nich potvrzuje, že český ministerský předseda je ve střetu zájmů.
Zleva předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala. Ilustrační foto.
Zleva předseda pirátů Ivan Bartoš a předseda ODS Petr Fiala. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Podle šéfa ODS Petra Fialy dělá Babiš ČR v zahraničí ostudu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš rozhodnutí EP označil za přelomovou rezoluci. Není ale podle něj jen o Babišovi, ale i o špatně nastaveném systému, který je možné zneužívat.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Adamové Pekarové si musí Babiš vybrat, buď bude premiér, nebo velkopodnikatel. Předseda KSČM Vojtěch Filip připomněl, že rezoluce nemá na český právní řád žádný význam. Vyjádřit se chce ale až po prostudování usnesení.

Fiala uvedl, že hlasování není žádným překvapením. "Andrej Babiš dělá České republice ostudu v zahraničí dlouhodobě. Jeho střet zájmů je evidentní, nepřekvapuje mě, že Evropský parlament přijal tuto rezoluci a žádá zastavení veškerých dotací," poznamenal.

"Rozumím tomu, jde o evropské peníze, ale situaci si musíme vyřešit sami doma - věřím, že porážka ANO v nadcházejících senátních a krajských volbách bude předehrou před volbami parlamentními, které odstraní Andreje Babiš definitivně od moci. ODS pro to udělá maximum," dodal. Na twitteru Fiala dodal, že rezoluce oslabuje Babišovu politickou sílu při vyjednávání v Evropské unii ve chvíli, "kdy jde o hodně".

Systém je nastavený špatně, říká Bartoš

Bartoš poznamenal, že EP "přelomovou rezoluci" odhlasoval silnou většinou. "Evropa se touto rezolucí shodla, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a že je třeba tento problém odstranit co nejrychleji," napsal ČTK. Rezoluce podle něj opět potvrzuje, že premiér kontroluje holding Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku. Připomněl, že Piráti se kvůli této záležitosti obrátili na Evropskou komisi.

"Schválená rezoluce však není jen o českém premiérovi, ale o špatně nastaveném systému, který je možné takto zneužívat. Je na čase to ukončit, a odblokovat tím i Českou republiku," dodal šéf Pirátů. Podotkl, že pirátští europoslanci připravili konkrétní návrhy, kterými se bude zabývat Evropská komise, Evropská rada i česká vláda.

Podle Adamové Pekarové rozhodnutí EP potvrdilo, co TOP 09 dlouho říká. "Andrej Babiš si musí vybrat - buď bude premiér, nebo velkopodnikatel. Obojí současně poškozuje ČR doma i v zahraničí. Jeho byznys je ovšem na dotacích postaven, proto do politiky vstoupil. A teď celá Evropa ví, že je žábou na prameni," sdělila.

Předseda komunistů Filip se chce k rezoluci vyjádřit až po jejím prostudování. "Jen připomínám, že takové usnesení nemá na český právní řád žádný význam. Otázka patří do národního zákonodárství," sdělil.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá o vnitřních záležitostech ČR a o činnosti českých občanů na území ČR rozhodovat Brusel. "Ve věci střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše nechť rozhodne český soud, podle českých zákonů. Na rozhodnutí soudu stále čekáme," napsal.

 

Právě se děje

Další zprávy