Šéfka výboru europarlamentu: Česko nemůže mít vlastní pravidla pro střet zájmů

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2020 15:15
Česko ani jiné státy si nemohou vybírat, jak budou uplatňovat pravidla Evropské unie o střetu zájmů. Evropská komise zároveň musí zrychlit kontrolu dodržování těchto pravidel, aby vysoce postavení politici již nemohli těžit ze své pozice. Prohlásila to ve čtvrtek předsedkyně kontrolního výboru Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová.
Výbor Evropského parlamentu představil návrh rezoluce kritizující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše.
Výbor Evropského parlamentu představil návrh rezoluce kritizující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. | Foto: ČTK

Hohlmeierová spolu s dalšími členy výboru představila návrh rezoluce kritizující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Plénum Evropského parlamentu o ní bude hlasovat v pátek a podle Hohlmeierové má podporu většiny parlamentních skupin.

Rezoluce vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což podle textu "zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce". Návrh textu rovněž vyzývá EK k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Usnesení vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Kontrolní výbor podnikl v únoru cestu do Česka, během níž podle Hohlmeierové jeho členové zjistili, že české úřady neumějí střety zájmů politiků efektivně kontrolovat. Česká pravidla se podle ní liší od standardu v jiných zemích, neboť jsou v nich rozhodující čestná prohlášení politiků, jež úřady neprověřují.

"Nikdo si nemůže vybírat svá pravidla," řekla nyní novinářům německá politička, podle níž Česko budí dojem, že pro něj neplatí část unijního finančního nařízení o střetech zájmů.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a usnesení europarlamentu i jeho misi v Česku označuje za zpolitizovanou záležitost, která má ovlivnit výsledek dosud neukončené auditní procedury.

Podle Hohlmeierové by měla komise zajistit pravidla, která by zabránila dlouho se vlekoucím auditům, jež možnému zneužívání unijních fondů nahrávají.

"Auditní procedury jsou velmi dlouhé, po auditní zprávě následují otázky, odpovědi, další otázky a odpovědi… My chceme systém, který v reálném čase ukáže, které společnosti komu patří a kdo dostává evropské peníze," řekla šéfka kontrolního výboru. Komise by podle ní měla stanovit jasná pravidla aby předešla tomu, že například aktuální český audit nebude uzavřen ještě dlouhé měsíce.

Tvrzení o tom, že se europoslanci snaží politicky ovlivnit práci auditorů, Hohlmeierová odmítla. "Babiš se snaží dělat ze sebe oběť. Není obětí, je odpovědný za stát, měl by být odpovědný za to, co dělá. Měl by dávat odpovědi, měl by být transparentní a konstruktivně spolupracovat," řekla německá politička. Babiš však podle ní místo spolupráce volil během únorové mise i po ní urážky a členové mise se v ČR setkali s "agresivitou, kterou dosud nezažili".

Babiš označil v době mise její české členy Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce, Hohlmeierovou pak za pomatenou. Lidovecký europoslanec Zdechovský nyní prohlásil, že česká policie zadržela několik lidí, kteří jemu a jeho rodině v souvislosti s Babišovým výrokem vyhrožovali smrtí. Pirátský europoslanec Peksa dodal, že některé výhrůžky dostává ještě dnes, více než čtvrt roku po misi.

 

Právě se děje

Další zprávy