Babiš a Chovanec podepsali dohodu k projektu Kobra

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 4. 2014 13:31
Ministři chtějí účinněji koordinovat spolupráci daňové správy a policie a boj s daňovou kriminalitou.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministři financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec v pátek podpisem dohody formálně odstartovali tzv. projekt Kobra, tedy spolupráci ministerstva financí a policie v boji proti velkým daňovým únikům. Ten má za cíl účinněji bojovat a koordinovat spolupráci daňové správy a policie při boji proti daňovým únikům a daňové kriminalitě.

"To pracoviště bude mít tři pracovníky a každá oblast bude mít svého vedoucího. Půjde o zástupce policie, celníků a finanční správy," uvedl Chovanec. Skupina by měla začít pracovat nejpozději od září.

Chovanec dále uvedl, že by měl mít útvar až desítky lidí. "A následná ambice je, aby to fungovalo i v krajích. Tedy dnešní dohodu berte jako pilotní projekt," dodal.

Dohoda o spolupráci, výměně informací a koordinaci v boji proti daňovým únikům zahrnuje například výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů.

Na vzniku skupiny se Chovanec s Babišem dohodli na počátku března. "Pokud nechceme stíhat jen bílé koně a chceme si posvítit i na organizátory daňových podvodů, tak musíme vést diskusi, jak některé typy podvodů podchytit tak, aby byla trestná i jejich příprava," uvedl Chovanec.

V souvislosti s účinnějším potíráním daňové kriminality se ministři dohodli dříve i na vzniku centrálního registru účtů u České národní banky.

Registr má být upravený zákonem, který chce Babiš předložit vládě. Babiš k tomu dnes uvedl, že pokračuje debata s centrální bankou s tím, že by ministerstvo financí používalo pro přechodné období systémy ČNB nebo České bankovní asociace. Ta takový systém má a nabízela jej při představení nápadu s centrálním registrem účtů.

Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy