Takhle to nepůjde. AVE zatím nemůže rozšířit obří skládku, kvůli které čelí obvinění

Jan Horák Jan Horák
11. 4. 2023 5:30
Jedna z největších odpadových firem v Česku AVE CZ nemůže prozatím rozšířit svou nejobjemnější skládku. Společnost spoluvlastněná byznysmenem Danielem Křetínským provozuje obří centrum s odpady bezprostředně u města Čáslav. Ministerstvo životního prostředí nyní řeklo, že v navrhované podobě záměr rozšířit skládku nepovolí. AVE CZ navíc kvůli skládce čelí obvinění z daňových úniků.
Byznysmen Daniel Křetínský je pětinovým majitelem firmy AVE CZ.
Byznysmen Daniel Křetínský je pětinovým majitelem firmy AVE CZ. | Foto: ČTK

"Jako provozovatel skládek měla podle zákona o odpadech povinnost vybírat poplatky za uložení odpadů na skládku a odvádět je příjemci poplatku, přičemž AVE tuto povinnost úmyslně neplnila," napsala Národní centrála proti organizovanému zločinu do obvinění, podle něhož firma provozem nejen této skládky připravila veřejné rozpočty o 3,76 miliardy korun.

Zmíněné odpadové centrum leží na severozápadním okraji středočeského města Čáslav. Rozkládá se na ploše 20 hektarů, což odpovídá osmadvaceti fotbalovým hřištím. Skládka má podle stávajícího povolení kapacitu 3,365 milionu metru krychlových odpadu. Jde o poloviční objem, než je vody v Máchově jezeře.

AVE CZ na sklonku loňského roku požádalo ministerstvo životního prostředí, aby mohlo skládku zvětšit. Její rozlohu plánuje rozšířit o polovinu na 29 hektarů. Nově hodlá firma na místě uskladnit o další dva miliony krychlových odpadů více. Resort na to však zatím nepřistoupil. Plyne to z listiny, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Zásah ministerstva do řízení

"Vzhledem k environmentálním charakteristikám dotčeného území, do kterého je záměr situován, a s ohledem na charakter záměru je nutné doplnit dokumentaci," zní jedna z klíčových pasáží dílčího rozhodnutí, které za ministerstvo minulý měsíc vydal a podepsal ředitel prvního odboru výkonu státní správy Miloslav Kuklík.

Než ministerstvo podobný záměr jako rozšíření skládky povolí, musí prověřit jeho vliv na životní prostředí. Na začátku tohoto řízení je dokumentace vypracovaná původcem projektu. Firma v ní popíše základní měřítka záměru, jeho zásah do okolí a jak jej hodlá minimalizovat. Pokud resort dokument přijme, řízení běží dál.

Jenže ministerstvo podklady od AVE CZ odmítlo. Podle resortu firma dostatečně nepopsala, jak se rozšíření skládky podepíše na životním prostředí a jakým způsobem to plánuje vyvažovat. Resort ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) proto společnosti vrátil dokument k přepracování.

Tři roky na opravu dokumentace

Až bude AVE CZ podklady předělávat, musí klást důraz na pět oblastí a jedenáct dílčích bodů určených ministerstvem. Bude nutné, aby firma podrobněji popsala technologické řešení záměru. Resort chce také od AVE CZ vypracovat vizualizaci, jak bude odpadové centrum po rozšíření vypadat s ohledem na okolní krajinu.

Společnost také musí "doplnit poměrné zastoupení přijímaných odpadů záměru a předpokládanou bilanci územního původu odpadů a tyto údaje zdůvodnit ve vztahu k navrhovaným kapacitám záměru", zní další podmínka resortu s tím, že firma musí dokázat soulad projektu se strategickým plánem Středočeského kraje pro odpadové hospodářství.

Ministerstvo dále firmu vyzvalo k přesnějšímu popisu, jak hodlá zmírnit dopady rozšíření skládky na rostlinstvo, živočichy a ekosystémy v nejbližším okolí. Povinností společnosti bude také podrobněji popsat způsoby omezování zápachu ze skládky, resort zajímají i nároky rozšíření skládky na dopravní infrastrukturu.

"AVE může předložit dokumentaci kdykoli po zapracování požadavků, nejzazší termín je do tří let ode dne vrácení dokumentace," řekla k tomu Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková. Než firma z pětiny vlastněná byznysmenem Danielem Křetínským požadavkům resortu vyhoví, projekt se nehne z místa.

Zelená od zastupitelstva

O snaze AVE CZ zvětšit skládku jednali zastupitelé Čáslavi na svém posledním zasedání, jež se odehrálo minulý týden. Většinu mezi nimi drží koalice ČSSD a Nezávislí s hnutím ANO v čele se starostou Jaromírem Strnadem (ČSSD). Zastupitelé s projektem vyslovili souhlas za několika podmínek.

Podle nich má firma vyřadit návrh na zpracování sto tisíc tun odpadu ročně na palivo. Především však tři čtvrtiny kapacity z uvažovaných dvou milionů metrů krychlových navíc bude možné navýšit až ve chvíli, kdy AVE zajistí vybudování západního obchvatu města tak, aby se dovoz odpadů odklonil na neveřejnou komunikaci.

Skládka AVE CZ v Čáslavi.
Skládka AVE CZ v Čáslavi. | Foto: Česká televize

"Společnost AVE CZ se dohodla s městem Čáslav na navržených podmínkách. Na základě výsledku hlasování zastupitelstva AVE CZ dokumentaci přepracuje," sdělila Aktuálně.cz mluvčí firmy Pavla Ivácková. Vyslovení souhlasu, byť podmíněného, s projektem poté, co resort životního prostředí firmě vrátil základní dokumentaci, není obvyklé.

Zpravidla se naopak postupuje tak, že město vznáší námitky až k hotovým podkladům v rámci běžícího řízení o vlivu na životní prostředí. Jak stojí výše v tomto textu, zmíněný proces se 13. března z rozhodnutí resortu zastavil. Na tento rozpor upozorňuje bývalý starosta a nyní opoziční zastupitel Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny).

Součástí usnesení zastupitelstva je také bod, podle něhož bude AVE CZ odvádět městu za provoz rozšířené skládky do roku 2030 nejméně 30 milionů korun ročně a poté nejméně 16 milionů. "Tato garance je doopravdy směšná, protože jsme v minulých letech dostávali 46 milionů ročně," sdělil Aktuálně.cz Málek.

Nejvyšší žalobce zamítl stížnost AVE CZ

Podle kriminalistů AVE CZ porušuje zákon při tom, jak peníze za odpad odvádí. Z pohledu Národní centrály proti organizovanému zločinu část odpadu označuje podvodně tak, aby za něj nemusela platit. Poplatky se nehradí za odpad, jenž spolutvoří samotné těleso skládky. Jenže jako takový vykazovala AVE CZ i běžný odpad.

Takto podle dosavadního výsledku vyšetřování postupovala firma vedle Čáslavi i v Benátkách nad Jizerou, Hořovicích a Mšenu. Jen Čáslavi takto AVE CZ podle výpočtů policie odepřela na poplatcích miliardu korun. Firma obvinění z krácení daní odmítá. Jak ale už redakce upozornila, úřad nejvyššího žalobce Igora Stříže dal stíhání zelenou.

"Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo tak, že stížnost právnické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání zamítlo jako nedůvodnou," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí úřadu Petr Malý. V obecné rovině se firmy v případě prokázání viny trestají zrušením, propadnutím majetku, pokutou či zákazem činnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy