Milionový spor ve stínu nového zákona. Firma nezaplatila za desítky tisíc tun odpadu

Jan Horák Jan Horák
27. 9. 2020 15:30
Odpadová firma AVE CZ netrpělivě čeká na rozhodnutí ministerstva životního prostředí, ve hře je 128 milionů korun. Takovou sumu dluží za neodvedené poplatky městu Čáslav, na jehož území provozuje největší skládku v zemi. Platbu nařídil firmě krajský úřad. AVE CZ se obratem odvolala právě k ministerstvu. Spor se odehrává na pozadí nového zákona o odpadech, jenž nahrává skládkařům.
Firmu AVE CZ z majoritní části ovládá AVE CEE Holding GmbH, která spadá do EPI holdingu Daniela Křetínského.
Firmu AVE CZ z majoritní části ovládá AVE CEE Holding GmbH, která spadá do EPI holdingu Daniela Křetínského. | Foto: ČTK

Poslanecká sněmovna na svém posledním zasedání kývla na zákon o odpadech. Legislativa zvyšuje poplatky za odpad, má motivovat k větší recyklaci a uzavřít skládky do roku 2030. Pozměňovací návrhy poslanců Antonína Staňka a Jana Zahradníka daly zákonu další rozměr. Pokud provozovatelé skládek neodvedli v minulých letech poplatky za odpad, jenž pomáhá udržet stabilitu skládky, aby se nezhroutila, peníze doplácet nemusí.

Přesně v takovém sporu se přitom ocitly firma AVE CZ a město Čáslav. Pře se točí kolem zmíněného "zabezpečovacího" odpadu sloužícího třeba jako zábrana proti tomu, aby se odpadky rozlétly do okolí. Tento odpad může představovat maximálně 20 procent z celkového objemu skládky v průběhu jednoho roku, poplatky se za něj podle zákona odvádět nemusí.

"Impulzem byl dlouhodobě klesající výnos z poplatků za uložené odpady na skládku v Čáslavi v posledních letech při nárůstu objemu odpadů, které jsou na skládku ukládány. Česká inspekce životního prostředí ukládá opakovaně pravomocně pokuty AVE CZ - provozovateli skládky - za špatnou evidenci odpadů," vysvětlil Aktuálně.cz starosta Čáslavi Vlastislav Málek, jak začal spor jeho města s AVE CZ.

128 milionů za 124 tisíc tun odpadu

Při zpětné kontrole výnosů z provozu skládky za rok 2018 radnice v Čáslavi zjistila, že městské kase chybí peníze za 124 tisíc tun odpadu. Právě takové množství AVE CZ zahrnula do kategorie využitelného odpadu, jenž je od poplatků osvobozený. Problém však je, že při běžném provozu (1. fáze) skládky se musí odpad likvidovat, nikoliv druhotně využívat. Využívání je povolené až v další fázi, kdy provoz směřuje k uzavření skládky.

Čáslav proto podala podnět středočeskému krajskému úřadu, aby se peněz domohla. Na případ upozornily Seznam Zprávy. Deník Aktuálně.cz nyní získal rozhodnutí kraje, jenž dal za pravdu Čáslavi. AVE CZ má městu podle nepravomocného verdiktu doplatit 128 milionů korun.

"V řízení krajský úřad prokázal a v rozhodnutí podrobně zdůvodnil, že (…) se nejedná o odpady využité na technické zabezpečení skládky (…), bylo povinností společnosti AVE CZ za tyto odpady zaplatit poplatek ve výši stanovené zákonem o odpadech," zní klíčová pasáž verdiktu.

Využití odpadu není možné, jen odstraňování

Úřad výslovně uvedl, že bez ohledu na to, zda AVE CZ odpad skutečně využije, pořád se na něj hledí jako na odpad určený k likvidaci. A musí se za něj odvádět poplatek. Společnost i po tomto závěru stojí za tím, že postupovala podle regulí. Neodvolává se však na zákon o odpadech. Odkazuje se na integrované povolení a provozní řád, jež upravují chod té které konkrétní skládky.

Skládka v Čáslavi je největší skládkou v zemi.
Skládka v Čáslavi je největší skládkou v zemi. | Foto: Česká televize

"Skládka Čáslav byla vždy v 1. fázi (běžném provozu, pozn. aut.) provozována v souladu se zněním jejího integrovaného povolení, schváleného provozního řádu 1. fáze a příslušných ustanovení zákona o odpadech včetně možnosti odpady v 1. fázi provozu skládky využívat," tlumočila Aktuálně.cz stanovisko AVE CZ její mluvčí Pavla Ivácková.

Krajský úřad se však v tomto ohledu vyjadřuje jasně, interpretaci firmy explicitně vyvrací. Podle úřadu ani v integrovaném povolení, ani v jím schváleném provozním řádu není uvedeno, že za odpad ukládaný na skládku včetně odpadu využívaného na konstrukční prvky "není nutné platit poplatek, jak stanoví zákon o odpadech".

Proti vůli ministra 

Proti jeho verdiktu se AVE CZ odvolala k ministerstvu životního prostředí. Podle firmy úřad případ po právní stránce špatně posoudil. Údajně jí zavazuje povinností, jež nevyplývá ze zákona. Odvolání má na stole resort od května. "Vzhledem ke složitosti věci nelze stanovit žádný konkrétní termín pro vydání rozhodnutí o odvolání," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Spor dostal nový motiv zmíněným zákonem o odpadech, jenž proti vůli ministra životního prostředí Richarda Brabce coby předkladatele prošel s pozměňovacími návrhy Antonína Staňka (ČSSD) a Jana Zahradníka (ODS). Podle něj už by AVE CZ poplatky odvést nemusela.

Pozměňovací návrhy se časově téměř kryjí s tím, kdy ministerstvo přijalo odvolání AVE CZ. Poslanci je podali necelé dva týdny poté. "Dodatečné doměření poplatkové povinnosti za odpady by mělo fatální následky pro hospodaření řady průmyslových podniků, jednotlivých živnostníků i obcí a jejich příspěvkových organizací," míní Zahradník. 

V případě Čáslavi by byl efekt zákona opačný, na zpětném neuhrazení poplatků od AVE CZ by prodělala. Firma ve své praxi pokračovala i v minulém roce. "Množství odpadů, které nebyly zpoplatněny pro město Čáslav, činí 357 987 tun," uvedl starosta. AVE odvedla poplatky jen za 35 tisíc tun, Čáslav inkasovala 17,9 milionu korun. "Tento poměr považujeme za absurdní," dodal. Městu tedy může scházet dalších 200 milionů korun.

V případě, že by obdobně jako AVE CZ postupovali i provozovatelé jiných skládek, veřejné rozpočty by mohly přicházet o stamiliony či miliardy. Alespoň tak Čáslav vyčíslila za roky 2016 až 2018 ztrátu Státního fondu životního prostředí (SFŽP), jenž vedle obcí a měst rovněž inkasuje peníze za opad. Podle starosty Málka přišel fond o 800 milionů korun. Mluvčí SFŽP Lucie Früblingová k tomu podotkla, že fond si takové statistiky nevede.

AVE CZ prohrála i u soudu

Se starostovým pohledem však v principu souhlasí organizace Transparency International, která mapuje kvalitu veřejné správy. Varuje před obrovskou ztrátou pro veřejnou kasu. "Jejich (Staňkův a Zahradníkův - pozn. red.) návrh otevírá prostor pro nedoměření poplatku za nelegálně umístěný odpad, což v podstatě znamená miliardové ztráty pro veřejné rozpočty," řekl už dříve Aktuálně.cz právník organizace Petr Leyer. Konečné slovo v přijetí zákona má Senát.

Krajský úřad není první, kdo vytknul AVE CZ její nezákonný postup v nakládání s odpady. Obdobně chybně je společnost evidovala v roce 2012 a 2013. V jednom případě šlo rovněž o Čáslav, v druhém případě šlo o skládku v Benátkách nad Jizerou. AVE CZ za to dostala pokutu od České inspekce životního prostředí ve výši milion korun, sankci potvrdilo i ministerstvo životního prostředí. AVE se následně bránila žalobou. Neúspěšně.

"Ze znění integrovaných povolení, která byla ve vztahu k oběma skládkám vydána Krajským úřadem Středočeského kraje, dle názoru soudu nelze dovodit, že použití odpadu ke zřízení konstrukčních prvků znamená technologické zabezpečení skládky, tedy využití odpadu," stojí v pravomocném rozhodnutí Městského soudu v Praze z prosince 2019, který má Aktuálně.cz k dispozici. Firma podala kasační stížnost, od května ji má na stole Nejvyšší správní soud.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy