Autobusy na Ústecku nakonec pojedou

ČTK, dom
6. 9. 2006 23:01
Praha, Ústí nad Labem - Po několikerých hrozbách a poté, co ji dokonce vyhlásily, se nakonec odboráři rozhodli rušit plánovanou stávku.
Cestujícím na Ústecku jsou jízdní řády k ničemu.
Cestujícím na Ústecku jsou jízdní řády k ničemu. | Foto: Topí Pigula

Krize v sutobusové dopravě na Ústecku pak vyvrcholila tím, že ústecký hejtman Jiří Šulc vypověděl smlouvu ČSAD Česká Lípa, která měla od 9. září zajišťovat dopravu v Ústeckém kraji. Kraj si vybere náhradní dopravce, řekl ČTK Šulc.

Kraj chce podle něj do 14 dnů zajistit 95 procent obslužnosti v regionu prostřednictvím jiných dopravců. Již s nimi jedná.

Stávka ano, pak ne

Všechny pokusy odvrátit stávku přes den selhávaly. Zaměstnanci dvou severočeských dopravců - Dopravního podniku Ústeckého kraje a sesterské firmy ČSAD Česká Lípa - si jejím prostřednictvím chtěli zajistit, aby si Ústecký kraj objednal jejich služby až do léta příštího roku.

Kolem sedmé však ředitel ČSAD Česká Lípa David Mahdal uvedl, že stávku je ještě možné odvrátit a krátce po osmé odboráři oznámily, že od protestu zatím ustupují.

"Ředitel Mahdal nám oznámil, že společnost nepřipravuje až do 31. května 2007 žádné propouštění. To považujeme za dostatečné záruky pro to, abychom stávku odvolali," uvedl mluvčí firemních odborů Josef Provazník s tím, že stávková pohotovost odborářů ale trvá dál.

Odbory pak řekly, že nebudou nijak reagovat na to, že hejtman Ústeckého kraje vypověděl jejich zaměstnavateli smlouvu. Odborům nyní stačí garance ředitele ČSAD Česká Lípa Davida Mahdala, že dopravce nebude propouštět před 31. květnem 2007.

Ač byla stávka zrušena, autobusy, které má kraj nasmlouvané jako náhradní školní spoje za autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje,  ve čtvrtek vyjedou. "Kraj už nevěří dopravci, který mění názory z hodiny na hodinu. Nemůžeme si také zahrávat s důvěrou firem,
které jsme si na náhradní dopravu domluvili," řekla mluvčí Ústeckého kraje Šárka Roudnická.

Problémy s dopravou by bývalo pocítilo až 40 000 lidí.

Infobox
Autor fotografie: Topí Pigula

Vláda chce v nejhorším povolat vojsko

O situaci se jednalo celý den. Premiér Mirek Topolánek ráno nabídl pomoc armády, pokud by situace byla kritická.

Vláda dnes zrušila předchozí usnesení, které k tomuto problému přijal Paroubkův kabinet. Podle premiéra šlo o protiústavní zásah do záležitostí kraje. Ministři dopravy, vnitra, financí a pro místní rozvoj musí do příštího týdne vypracovat návrh řešení dopravní situace na severu Čech.

Situace se špatně vyvíjela už od rána. Jednání zastupitelstva, na jehož výsledek odboráři dopravních podniků čekali, hejtman Jiří Šulc nezahájil. Podle něj bylo předem jasné, že se zastupitelé na návrhu dopravní obslužnosti pro kraj neshodnou. Zítra jsou tedy zaměstnanci obou dopravců rozhodnuti se svými vozy nevyjet.

Za dostatečnou záruku odbory požadují, kdyby kraj prodloužil objednávku autobusových spojů do 2. června 2007. Odborům vadí, že kraj si u ČSAD Česká Lípa objednal autobusové spoje jen do konce roku.

Zaměstnanci se bojí, že přijdou o práci. Na to už reagovali konkurenti ústeckého dopravního podniku ze Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) a nabídli jim stovky volných míst. "SAČM nabízí prostřednictvím svých členských firem zaměstnání pro 500 profesionálních řidičů autobusů. Chceme tak řešit problematiku autobusové dopravy v tomto kraji," řekl předseda společenství Bedřich Danda. 

Krize se táhne

Krize v autobusové dopravě na Ústecku trvá už několik týdnů. Na začátku srpna dokonce na několik dní přestaly autobusy na linkách úplně jezdit, kraj poté využil zákona a vydal takzvané vrchnostenské nařízení, podle něhož je dosavadní dopravce Dopravní podnik Ústeckého kraje povinen linky zajistit.

Vrchnostenské nařízení platí do 9. září, pak má spoje převzít nový dopravce ČSAD Česká Lípa.

 

Právě se děje

Další zprávy