Audit Evropské komise o možném Babišově střetu zájmů už je v Česku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2019 22:52
Auditoři Evropské komise ve čtvrtek do Česka doručili závěrečnou zprávu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v souvislosti s možným neoprávněným čerpáním dotací z evropských fondů. Informoval o tom server IHNED.cz. V předchozích verzích zprávy komisaři konstatovali, že Babiš Agrofert ovlivňuje i po jeho přesunutí do svěřenských fondů a současně má jako premiér vliv na použití peněz EU.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Dvě předběžné verze zprávy přišly do Česka na přelomu května a června. Pokud se potvrdí, že Babiš dál ovlivňuje Agrofert, bude Česku hrozit povinnost vrátit do unijního rozpočtu asi 450 milionů korun. Odpověď na zprávu Bruselu na konci srpna předali zástupci ministerstva pro místní rozvoj. Premiér vyloučil, že by měl nějaké peníze vracet, a závěry auditorů označil za nesmyslné.

Zprávu nyní posoudí Evropská komise a vyvodí, kolik peněz by mělo Česko vrátit. S největší pravděpodobností přistoupí na závěry auditorů. Česká strana ale může zprávu rozporovat a případ se může posunout i k evropskému soudu, píše IHNED.cz.

Mluvčí českého zastoupení u EK Magdalena Frouzová webu Hospodářských novin zaslání zprávy potvrdila. "Dnes poslala Evropská komise anglickou verzi finální auditní zprávy týkající se regionálního fondu, kohezního a sociálního fondu českým úřadům. Auditní proces nadále trvá a je proto důvěrný. Komise nemůže komentovat obsah," uvedla v pátek večer.

Zveřejnění zprávy by ale mohl požadovat kontrolní výbor Evropského parlamentu. "Příští týden navrhneme projednání auditu Evropské komise o výsledku prošetřování střetu zájmů Andreje Babiše s tím, že budeme požadovat jeho plné zveřejnění v souladu s doporučením ombudsmanky EU," sdělil ČTK lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Věc by se podle něj mohla řešit na první schůzi v lednu 2020.

Evropská ombudsmanka Emily O´Reillyová došla v létě k závěru, že zatímco předběžné auditní zprávy komise s ohledem na pokračující šetření zveřejňovat nemusí, měla by kvůli "velmi silnému veřejnému zájmu" zvážit jejich zveřejnění poté, co bude celé auditní řízení ukončeno.

České ministerstvo pro místní rozvoj se zatím k obdržení auditní zprávy nevyjádřilo. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) řekla serveru IHNED.cz, že o tom zatím nemá žádné informace. "Nebyla jsem v práci, jsem nemocná," sdělila.

Babiš se do problémů s evropskými úřady dostal loni v červenci, kdy Evropský parlament novými pravidly pro střet zájmů zakázal politikům v exponovaných funkcích čerpat dotace. V listopadu 2018 pak Evropská komise určila, že se omezení týkají i Babišova holdingu Agrofert, i když firmu dříve přesunul do svěřenských fondů. 

Aby se premiér střetu zájmů zbavil, musel by podle komise buď zrušit vazby sebe i své rodiny na firmu, zastavit Agrofertu přijímání evropských dotací, nebo se neúčastnit určitých rozhodnutí. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy