Audit: Čeští vědci jsou kvalitní, mají ale málo peněz

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 10. 2011 11:22
Mezinárodní auditoři kritizovali, jakým způsobem se v Česku rozdělují peníze na vědu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Masarykova univerzita

Praha - Čeští vědci pracují lépe, systém jejich hodnocení a financování je však špatný a je potřeba jej změnit. Tak lze shrnout výsledky mezinárodního auditu, který provedla společnost Technopolis.

Zprávu auditorů zveřejnilo ministerstvo školství, které chce od ledna spustit projekt, který má řešit nové, efektivnější financování a bude stát 100 milionů korun.

Auditoři poukázali hlavně na nízkou státní podporu a minimální financování vědy z průmyslové sféry.

"Závěrečná zpráva upozorňuje na extrémně nízký podíl průmyslové sféry na financování výzkumu a vývoje vysokých škol, nízkou výkonnost výzkumu a vývoje v porovnání se západní Evropou nebo na nízkou institucionální podporu v porovnání s mezinárodním standardem," uvedla garantka projektu Jitka Moravcová.

Zatímco v EU tvoří státní podpora výzkumu dvě procenta HDP, v ČR to bylo v roce 2009 jen 1,53 procent HDP.

Hodnocení financované z fondů EU se provádělo od roku 2010, audit o 850 stranách přišel na 38 milionů korun. Hloubková analýza se zaměřila na státní správu, mezinárodní spolupráci českých vědců, způsob rozdělování peněz podle počtu citací a publikací, ale také na ochranu autorských práv a duševního vlastnictví.

"Zpráva proto jednoznačně doporučuje opustit současnou metodiku hodnocení výsledků výzkumu a vývoje a na ni navázaný mechanický výpočet výše institucionálního financování," uvedli zástupci ministerstva.

Hodnocení institucí se prý má provádět zhruba po pěti letech, aby ústavy měly čas předvést, co umí, a případně odstranit slabé stránky. Zásadně by se také měly změnit pravomoci vládní rady pro výzkum a vývoj, která byla minulý týden rozpuštěna.

 

Právě se děje

Další zprávy