Praha - Petici, podle níž by o přijetí eura v Česku měli rozhodnout lidé v referendu, podepsalo na listinách zhruba 40 tisíc lidí, elektronické podpisy připojilo dalších asi 24 tisíc.
Uvedl to europoslanec ODS Jan Zahradil při veřejném slyšení k petici, které se konalo v Senátu. Zastánci eura zde ale byli v menšině. Národní koordinátor pro zavedení eura v ČR Oldřich Dědek namítl, že vládní strany, které jsou euru nakloněny, volilo 2,3 milionu voličů.
Petice vyzývá vládu, aby vyjednala pro ČR trvalou výjimku a nepřijímala euro, pokud s tím nevysloví občané souhlas ve všelidovém hlasování. Europoslanec také s odkazem na průzkumy uvedl, že proti zavedení eura se staví až čtyři pětiny Čechů.
Důvodem pro konání plebiscitu je podle Zahradila to, že podmínky fungování eurozóny se změnily zavedením záchranného fondu pro země platící eurem, dále fiskálního paktu vyžadujícího rozpočtovou kázeň a bankovní unie představující riziko, že vklady z českých bank by jejich zahraniční vlastníci mohli využít jako "pohodlný finanční polštář".
Dědek uvedl, že vyhovění požadavku petice by znamenalo zásah do základních principů fungování EU a do závazku převzít evropskou legislativu. Výjimku by bylo nutné vyjednat se všemi členskými státy Unie, upozornil.
Za "strašení" označil Dědek varování, že by přijetí eura přineslo zdražování. Podotkl, že zaokrouhlování cen by představovalo jejich úpravu nejvýše o 0,5 procentního bodu. Upozornil také, že v žádné zemi se inflace kvůli euru "nevzedmula".
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček uvedl, že přijetí eura by bylo výhodné pro české exportéry, odstranilo by výkyvy měnového kurzu a zlepšilo by plánování při využití evropských fondů.
Ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub podotkl, že Česko má formální povinnost euro přijmout, ale načasování tohoto kroku je v jeho moci. Uvedl rovněž, že nezávislá měnová politika Česku prospěla, což bylo vidět v letech finanční a ekonomické krize.
V debatě se ale diskutující většinou přikláněli k požadavkům petice. Před přijetím eura za současných podmínek varoval také slovenský liberální europoslanec Richard Sulík (Svoboda a Solidarita), podle něj by se to "blížilo ekonomické vlastizradě".
Euro má podle Sulíka "konstrukční vady". Europoslanec zmínil společné ručení za dluhy ostatních nebo nemožnost z eurozóny vystoupit.
Pro zavedení eura je kromě vládních stran i prezident Miloš Zeman, podle něhož by se tento krok mohl podařit do roku 2017. Místopředseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) přesto věří, že jasný závěr nynějšího veřejného slyšení ve prospěch petice se odrazí i při jejím dalším projednávání v Senátu.